لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۳۱ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۴:۵۷

ابراز امیدواری اوکراین به حصول راهکاری برای خروج از بحران صادرات غله


غلات انبار شده در یک سیلو در نزدیکی بندر اودسا، اوکراین- آرشیو
غلات انبار شده در یک سیلو در نزدیکی بندر اودسا، اوکراین- آرشیو

اوکراین ابراز امیدواری کرد که نتایج گفت‌وگوهای چهارجانبه در استانبول منجر به یافتن راه‌کاری برای خروج از بن‌بست صادرات غله این کشور بیانجامد.

دیمیتری کولبا، وزیرخارجه اوکراین بدون اشاره به جزئیات گفت که «تنها دوگام تا حصول توافق باقی است.»

شهر استانبول ترکیه روز چهارشنبه میزبان نمایندگانی از روسیه، اوکراین، ترکیه و سازمان ملل متحد بود تا در نشستی مشترک، راهکارهای خروج از بحران صادرات غله اوکراین را بررسی کنند.

سازمان ملل نیز اعلام کرده است که دبیرکل این سازمان تا آخرین ساعات روز چهارشنبه تحولات این نشست چهارجانبه را اعلام کند.

این درحالی است که ترکیه و سازمان ملل متحد مدتهاست در تلاشند تا برای دستیابی به یک توافق در جهت کاهش بحران میانجیگری کنند و به راه حلی برسند که صادرات غلات از بنادر اوکراین در دریای سیاه ازسر گرفته شود.

بیش از ۲۰ میلیون تن غلات اوکراین در سیلوهایی در نزدیکی دریای سیاه انبار شده ‌اند و امکان صادرات آنها وجود ندارد.

همزمان مسکو از احتمال استفاده از کشتیها برای انتقال تسلیحات به داخل اوکراین ابراز نگرانی کرده و خواستار تفتیش کشتیها شده است.

این درحالی است که اوکراین به نوبه خود گفته است توافقی در زمینه صادرات غلات نمیتواند تهدیدی را متوجه اراضی آن کشور در امتداد دریای سیاه سازد.

تهاجم نظامی روسیه به اوکراین که از ۵ اسفند سال گذشته آغاز شده و همچنان ادامه دارد، باعث شده است که صادرات اوکراین دچار اختلال شود و این اختلال به افزایش قیمتهای غلات، روغن، سوخت و کود شیمیایی در سرتاسر جهان انجامیده است.

XS
SM
MD
LG