لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۱۵ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۱۵:۱۵

ناسا به همکاری با آژانس فضایی روسیه ادامه می‌دهد


آژانس فضایی ایالات متحده، ناسا ، اظهارنظر یک مقام روس را رد کرد که گفته است تحریم‌های آمریکا علیه مسکو می‌تواند به قطع همکاری دو کشور در ایستگاه فضایی بین‌المللی منجر شود.

دیمیتری روگوزین، مدیر کل آژانس فضایی روسیه، روز پنجشنبه در توییتی محدودیت‌های جدید صادرات فناوری پیشرفته به روسیه را محکوم کرد.

به گفته جو بایدن، رئیس‌جمهوری ایالات متحده، این محدودیت‌ها در پی حمله روسیه به اوکراین برای «تضعیف صنعت هوافضا، از جمله برنامه‌های نظامی فضایی روسیه» طراحی شده است.

مدیر کل آژانس فضایی روسیه در توییت خود نوشت: «آیا می‌خواهید همکاری ما در ایستگاه فضایی بین‌المللی را از بین ببرید؟»

روگوزین گفت که کنترل مداری ایستگاه فضایی، از طریق رانش‌های موشکی دوره‌ای برای حفظ ارتفاع ایمن، با استفاده از موتورهای یک کشتی باری روسی متصل به ایستگاه فضایی بین‌المللی انجام می‌شود. او در ادامه گفت اگر همکاری با ما را قطع کنید، پس چه کسی قرار است ایستگاه فضایی بین‌المللی را از فرود کنترل نشده از مدار و سقوط به قلمرو ایالات متحده یا اروپا نجات دهد؟

آژانس فضایی ایالات متحده در واکنش به این اظهارات تاکید کرده است که به همکاری با همه شرکای بین‌المللی خود، از جمله آژانس فضایی روسیه «برای عملیات ایمن مداوم ایستگاه فضایی بین‌المللی» ادامه می‌دهد.

ناسا افزود محدودیت‌های فناوری شامل عملیات فضایی غیرنظامی روسیه نمی‌شود.

آژانس فضایی آمریکا و روسیه در این هفته در بیانیه‌هایی گفتند که همچنان در حال کار بر روی یک توافق برای «تبادل خدمه» هستند.

در حال حاضر ایستگاه فضایی بین‌المللی که در مداری در حدود ۴۰۰ کیلومتری از زمین می‌چرخد، محل استقرار چهار خدمه آمریکایی، دو روسیه‌ای و یک فضانورد آلمانی است.

XS
SM
MD
LG