لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۳ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۲۱:۴۸

تایلند: افزایش خشونت ها در آستانه انتخابات


یکی از مخالفان دولت تایلند با تفنگش که در کیسه پنهان کرده، به یکی از هواداران خانم شیناواترا شلیک می کند - بانکوک، اول فوریه
یکی از مخالفان دولت تایلند با تفنگش که در کیسه پنهان کرده، به یکی از هواداران خانم شیناواترا شلیک می کند - بانکوک، اول فوریه
روز شنبه درگیری پلیس با تظاهرکنندگان در بانکوک دستکم شش مجروح برجا گذاشت. بنا به گزارش ها یک عکاس خارجی بر اثر شلیک گلوله زخمی شده است.

یک روز مانده به انتخابات سراسری تایلند، خشونت ها بار دیگر در پایتخت و دیگر شهرها بالا گرفته است. درگیری ها هنگامی آغاز شد که مخالفان دولت سعی کردند جلوی توزیع برگه های رأی را بگیرند.

هنوز روشن نیست که آیا رأی گیری روز یکشنبه خواهد توانست شکاف سیاسی میان دولت و مخالفان را اندکی پر کند یا به بالاگرفتن باز هم بیشتر خشونت ها خواهد انجامید.

درگیری های شنبه شب میان هواداران دولت تایلند با مخالفان، که اکثراً انتخابات را تحریم کرده اند، به نگرانی ها از بدتر شدن اوضاع هنگام شروع به کار حوزه های رأی گیری دامن زده است.
صندوق های رأی آماده است، ولی آیا رأیی به صندوق ها ریخته خواهد شد؟ بانکوک -اول فوریه
صندوق های رأی آماده است، ولی آیا رأیی به صندوق ها ریخته خواهد شد؟ بانکوک -اول فوریه

امروز در بیست کیلومتری مرکز شهر بانکوک، پلیس برای جداکردن گروه های درگیر از ارتش کمک خواست.

نخست وزیر تایلند در تلاش برای پایان دادن به تظاهرات خیابانی علیه دولت و بازگرداندن آرامش به کشور تصمیم به برگزاری انتخابات زودهنگام در روز دوم ماه فوریه را اعلام کرد. ناآرامی ها از چندماه پیش شروع شد که خانم شیناواترا لایحه عفو برادرش تکسین – نخست وزیر پیشین تایلند – از اتهامات فساد مالی را به تصویب رساند.

رئیس دفتر نخست وزیر تایلند در گفتگو با صدای آمریکا از برگزاری انتخابات دفاع کرد و آن را راهی برای آرام کردن بحران سیاسی در کشور خواند: «انتخابات دوم فوریه برای دموکراسی تایلند بسیار اهمیت دارد. البته که انتخابات همه چیز نیست، فقط بخشی از زوند دموکراتیک است. اما حال که خانم شیناواترا پارلمان را منحل کرده، رفتن به انتخابات مهم است.»

اپوزیسیون تایلند با این نظر به کلی مخالف است. سوتپ تائونگسوبان – حقوقدان و عضو پیشین پارلمان از حزب دموکرات تایلند، که انتخابات را تحریم کرده است – می گوید پیش از هر انتخاباتی باید اصلاحات سیاسی در کشور انجام شود. وی گفت درخواست مشخص مخالفان این است که خانم شیناواترا استعفا دهد تا نفوذ برادرش تکسین شیناواترا از خارج بر دولت تایلند پایان گیرد.

بعضی از احزاب کوچک دیگری که با دولت مخالفند، تحریم انتخابات را اشتباه بزرگ حزب دموکرات می دانند و می گویند اگر آبیسیت وجاجیوا، رهبر حزب در انتخابات شرکت کند، می تواند رأی «نه» به خانم شیناواترا بدهد. هر رأی منفی یعنی «من با رژیم تکسین مخالفم». به همین سادگی. ما می توانیم بر انتخابات نظارت کنیم. لازم نیست بجنگیم یا در خیابان ها بست بنشینیم.»

جنبش مخالفان دولت می گوید جلوی رفتن مردم به حوزه های رأی گیری را نخواهد گرفت. اما در استان پوکت، تظاهرکنندگان برای جلوگیری از فرستادن برگه های رأی به حوزه ها، راههای ورود به اداره مرکزی پلیس را سد کردند.

بر اساس گزارش ها، از آغاز تنش ها میان دولت و مخالفان در ماه نوامبر، دستکم ده نفر کشته و ۶۰۰ نفر مجروح شده اند.

اقتصاددانان می گویند ناآرامی ها بر اقتصاد تایلند شدیداً اثر گذاشته، و دستکم ۱.۳ میلیارد دلار از درآمد جهانگردی و گردشگری در آن کشور کاسته شده. بانک مرکزی در مورد عواقب اقتصادی گسترده تر هشدار داده است.
XS
SM
MD
LG