لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۶ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۰۶:۱۳

آشوب سیاسی در تایلند


اعتراضات سیاسی درتایلند ادامه دارد. در آنجا گروه های اپوزیسیون می خواهند یینگلاک شیناوات نخست وزیر بی درنگ استعفا دهد و دوباره کاندیدای انتخابات نشود. او درخواست آنها را نپذیرفت، اما پارلمان را منحل کرده و خواهان برگزاری انتخابات جدید شده است. آمریکا، به عنوان دوست دیرینه مردم تایلند، وضع را از نزدیک دنبال می کند.
اعتراضات که زمانی فقط سر و صدا داشت، طی دو هفته گذشته به خشونت گرائیده است. درجریان اشغال ساختمان های دولتی و رویاروئی های دیگر، ۵ تن جان سپرده اند و بیش از ۳۰۰ نفر مجروح شده اند. زد و خورد بین دوبلوک سیاسی عمده تایلند به برقراری وضع فوق العاده در ۲۰۰۸ منجر شد. معترضین برای مدتی کوتاه فرودگاه بین المللی بانکوک را اشغال کردند، فعالیت های تجارتی مختل شد و آسیبی جدی به توریسم وارد آمد.
ایالات متحده آمریکا از نهادها و روند دمکراتیک در تایلند شدیداً حمایت می کند. در حالی که روند برگزاری انتخابات در ماه فوریه پیش می رود، آمریکا تمام طرف ها را ترغیب می کند اختلافات سیاسی را به گونه ای صلحجویانه و دمکراتیک، به شیوه ای که اراده مردم تایلند را بازتاب دهد وحکومت قانون را تقویت کند، برطرف سازند.
XS
SM
MD
LG