لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۸ مهر ۱۴۰۲ ایران ۰۴:۰۳

حواشی اتهام آزار جنسی و انتقاد از دموکرات‌ها از سوی ایلان ماسک؛ سهامداران و کارکنان «تسلا» نگرانند


ایلان ماسک، مدیر عامل خودروسازی برقی «تسلا»

حواشی ایلان ماسک، مدیر عامل «تسلا» که میلیاردر و کارآفرین موفقی محسوب می‌شود، احتمال دارد که تهدیدی برای این شرکت ساخت خودروهای برقی باشد.

اتهام آزار جنسی که اخیرا علیه ایلان ماسک مطرح‌ شده است، و انتقاد صریح او از حزب دموکرات آمریکا، برخی از صاحبان خودروهای تسلا، و کارمندان این شرکت را رنجانده است.

ایلان ماسک پنجشنبه ضمن تکذیب اتهام آزار جنسی مهماندار هواپیما در یک جت خصوصی در سال ۲۰۱۶، این فرد را «دروغگو» خواند.

مدیر عامل اجرایی تسلا که سخت برای خرید شبکه اجتماعی توئیتر تلاش می‌کند، جمعه گفت که اکنون به جای دموکرات‌ها، به جمهوری‌خواهان رأی خواهد داد و حزب دموکرات را «حزب تفرقه و نفرت» خواند.

این در حالی است که در هفته گذشته ارزش سهام تسلا در بازار بورس نیز کاهش یافت. البته به گفته یک کارشناس، این کاهش به دلیل مشکلات داخلی مانند گزارش اعمال تبعیض‌ نژادی در شرکت و همچنین وقوع چند تصادف خودروهای ساخت تسلا بوده است.

ایلان ماسک ضمن انتقاد شدید از ایراداتی که در مواردی چون مسائل زیست‌محیطی، اجتماعی، و مدیریتی علیه تسلا مطرح شده است، شاخصی که با رتبه‌بندی‌های خود باعث کاهش ارزش سهام این شرکت شده را «کلاهبرداری» توصیف کرد.

شرکت تسلا اما هنوز در این زمینه اظهارنظری نکرده است.

هرچند که ایلان ماسک در گذشته نیز با اظهارات جنجالی خود خبرساز بوده است، ولی پرسش این است که آیا این رک‌گویی‌ها می‌تواند شخصیت دوست‌داشتنی او را خدشه‌دار کند و با توجه به اینکه ایلان ماسک به تسلا بسیار نزدیک است، این موضوع به فروش خودروهای برقی این شرکت به ویژه در ایالت کالیفرنیا لطمه خواهد زد یا خیر.

براساس آمار موجود، کالیفرنیا که ایالتی چپ‌گرا محسوب می‌شود، بزرگترین مشتری تسلا است و سال گذشته تقریبا ۴۰ درصد از ثبت‌های خرده‌فروشی‌های این شرکت در آمریکا را به خود اختصاص داده است.

طبق گزارش انجمن فروشندگان خودروی جدید کالیفرنیا، فروش تسلا در کالیفرنیا تقریبا ۷۰ درصد در سال افزایش یافت و ۶.۵ درصد از کل خودروهای این ایالت را در اختیار داشت.

در چنین شرایطی روز جمعه هشتگ بایکوت تسلا در شبکه‌های اجتماعی ترند شد و تعدادی هم مدعی شدند که سفارش خودروهای خود را لغو می‌کنند.

علی‌رغم انتشار چنین پیام‌هایی از سوی کاربران، خبرگزاری رویترز نمی‌تواند تأیید کند که آنها قطعا سفارش‌‌های خود را لغو کرده‌اند.

با توجه به عملکرد درخشان تسلا، احتمالا بسیاری از سهام‌داران عمده از ایلان ماسک حمایت می‌کنند ولی برخی از آنها از شرایط کنونی رضایت ندارند.

ایلان ماسک
ایلان ماسک

به گفته یکی از این سهام‌داران، شیطنت‌های ایلان ماسک، کارهای خوب تسلا را زیر سوأل می‌برد و این ناامید کننده است. او در ادامه می‌افزاید که «ایلان ماسک همزمان، بهترین و بدترین چیز ممکن برای تسلا است.»

در همین حال برخی از کارمندان تسلا نیز نگران فعالیت‌های جانبی ایلان ماسک هستند و معتقدند که شرکت باید این مشکل را برطرف کند.

سهام تسلا روز جمعه تقریبا ۹ درصد سقوط کرد و نزدیک به ۶۶ میلیارد دلار از ارزش این شرکت در بازار کاسته شد.

این پایین‌ترین ارزش سهام تسلا در بازار از ماه اوت سال گذشته است که به عقیده کارشناسان، یکی از دلایل آن «خطرات حواس‌پرتی» ناشی از معامله خرید توئیتر است. البته ایلان ماسک پنجشنبه گفته بود که تسلا تحت هر شرایطی در ذهن او قرار دارد.

علی‌رغم برخی انتقاد‌ها از ایلان ماسک در شبکه‌های اجتماعی، او طرفدارانی بسیاری نیز دارد که از او حمایت می‌کنند. پس از اینکه او گفت که به حزب جمهوری‌خواه رأی می‌دهد، برخی از حامیان این حزب که خود را مشتریان تسلا معرفی می‌کنند، از عملکردش قدردانی کردند.

XS
SM
MD
LG