لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۲ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۸:۵۰

کانون صنفی معلمان: گزارش صداوسیما درباره فعالان سناریویی نخ‌نما است 


اعتراضات سراسری معلمان در ایران، ۲۲ اردیبهشت ۱۴۰۱
اعتراضات سراسری معلمان در ایران، ۲۲ اردیبهشت ۱۴۰۱

کانون صنفی معلمان ایران روز چهارشنبه ۲۸ اردیبهشت با انتشار بیانیه‌ای گزارش صدا و سیمای جمهوری اسلامی درباره بازداشت دو فرانسوی به اتهام برقراری ارتباط با فعالان صنفی را «سناریویی نخ‌نما» توصیف کرد.

در این بیانیه آمده که این سناریوسازی با هدف «فریب افکار عمومی» و سرکوب جنبش دادخواهی معلمان تهیه شده است.

کانون صنفی معلمان ایران می‌گوید حکومت ایران قصد دارد اعتراضات معلمان را «دسیسه سرویس‌های جاسوسی غربی» بخواند و با تمسک به آن صدای دادخواهی معلمان را خاموش کند.

در این بیانیه آمده است: «اعتراضات معلمان ریشه‌های واقعی و چند دهه‌ای دارد و لجن‌پراکنی تهیه‌کنندگان این گزارش تنها پاک کردن صورت مسئله است.»

کانون صنفی معلمان ایران در ادامه نوشته است که دلایل اعتراض‌های معلمان وعده‌های «توخالی» مسئولین٬‌ وضعیت بد معیشتی و تبعیض است.

تلویزیون حکومتی ایران روز ۲۶ اردیبهشت در گزارشی منسوب به وزارت اطلاعات، دو شهروند فرانسوی بازداشت‌شده در ایران را به «ارتباط‌گیری» با فعالان صنفی و تلاش برای ایجاد «آشوب» و «بی‌ثبات‌سازی جامعه» متهم کرد.

گزارش سه دقیقه‌ای صداوسیما حاوی عکس‌ها و ویدیوهایی است که ظاهرا ملاقات این دو فرانسوی را با برخی از فعالان حقوق معلمان و کارگران نشان می‌دهد.

فعالان صنفی که در این تصاویر دیده می‌شوند از جمله رضا شهابی، رسول بداقی، اسکندر لطفی و مسعود نیک‌خواه هستند که طی روزهای گذشته بازداشت شده‌اند.

فعالان حقوق بشر طی روزهای گذشته بارها خواستار آزادی این فعالان شده‌اند.

«سسیل کولر» و «ژاک پاری» زوج فرانسوی و کارمند «اتحادیه آموزشی و تحصیلی فرانسه» نیز برای تعطیلات به ایران سفر کرده بودند که حدود یک هفته پیش خبر بازداشت آنان منتشر شد.

وزارت امور خارجه فرانسه روز پنجشنبه ۲۲ اردیبهشت در بیانیه‌ای بازداشت این دو شهروند خود را «بی‌اساس» دانست و خواستار آزادی فوری آنان شد.

جمهوری اسلامی ایران طی سال‌های گذشته شماری از شهروندان خارجی یا دو تابعیتی را بازداشت و زندانی کرده است.

مدافعان حقوق بشر این زندانیان را گروگان جمهوری اسلامی می‌نامند و می‌گویند حکومت ایران از این افراد برای «باج‌خواهی» از کشورهای غربی استفاده می‌کند.

XS
SM
MD
LG