لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۳۱ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۱۷:۰۲

گسترش اعتراض‌های مردمی به استانهای دیگر ایران


 اعتراضات خوزستان
اعتراضات خوزستان

اعتراض‌های مردمی به رهاسازی قیمت‌ها و بی‌توجهی حکومت به وضع معیشتی مردم که دو روز پیش از خوزستان آغاز شده بود، امروز به استانهای دیگر ایران سرایت کرد.

گزارشها و تصاویر ارسالی به صدای آمریکا نشان می‌دهد همزمان با خوزستان مردم در شهرهای مختلف استانهای چهارمحال و بختیاری، کهکیلویه و بویراحمد ،لرستان، فارس و کرمانشاه نیز در اعتراض به سیاستهای اقتصادی دولت ابراهیم رئیسی و فشار روزافزون معیشتی به مردم به خیابان‌ها آمده و بر ضد سران حکومت شعار دادند.

فیلم‌هایی از اعتراض در شهرهای ایران
لطفأ صبر کنيد

No media source currently available

0:00 0:00:40 0:00

جو در تهران و کرج هم به شدت امنیتی گزارش شده‌است.

جو امنیتی در تهران برای جلوگیری از برگزاری تجمعات اعتراضی معلمان
لطفأ صبر کنيد

No media source currently available

0:00 0:00:42 0:00

خبرگزاری دولتی ایرنا با تایید حضور مردم معترض در خیابانهای شهرهای مختلف از جمله جونقان، یاسوج، شهرکرد، کازرون، اندیمشک و ایذه اعلام کرد، مردم در فشافویه تهران با شعار بر علیه دولت، بازگشت قیمت‌ها به قبل را خواستار شدند.

در اندیمشک، گروهی از شهروندان در تجمع اعتراضی خواستار استعفای ابراهیم رئیسی شدند و شعار مرگ بر خامنه‌ای سر دادند. پلیس هم در مقابل، اقدام به شلیک تیر هوایی کرد. در شهرکرد هم مردم از نیروهای امنیتی خواستند، با معترضان همراه شوند. «مرگ بر خامنه‌ای» «مرگ بر رئیسی» و «رضا شاه روحت شاد» شعارهای اصلی تظاهرات کنندگان در همه شهرهای معترض به وضع موجود بوده‌ است.»

همزمان با این اعتراضات، شاهزاده رضا پهلوی در پیامی ضمن هم‌دلی با مردم معترض استان‌های خوزستان، لرستان و چهارمحال و بختیاری خطاب به معترضان گفت از نیروهای نظامی و انتظامی و امنیتی بخواهند سلاحشان را زمین بگذارند و پرونده‌شان را بیش از این سنگین نکنند.

شاهزاده رضا پهلوی در پیامی توییتری با اشاره به سرکوب شدید مردم و قطعی اینترنت» تأکید کرد: «قدرت ما این است که بی‌شماریم و از سرکوبگران نیرومندتر.»

وی با بیان این که «می‌خواهیم ایران آینده را با هم بسازیم و ثروت ایران را صرف بازسازی دوباره آن کنیم»، تصریح کرد: «آن سرزمین حاصلخیز و زرخیر آنقدر ثروتمند است که هیچ استان و شهر و روستای محرومی نداشته باشد و سفره هیچ ایرانی خالی نباشد. دیر نیست روزی که با هم آزادی ایران‌مان را جشن می‌گیریم.»


همزمان با این اعتراضات، معلمان ایران هم به خیابانها آمدند و به وضع موجود اعتراض کردند.
هزاران نفر از معلمان در شهرهای مختلف ایران از جمله شیراز، اصفهان، تهران، کرمانشاه، سنندج، رشت، یاسوج، مریوان، نورآباد ممسنی، دهگلان و آمل تجمع اعتراضی برگزار کردند. معلمان شاغل و بازنشسته در این تجمع ، خواهان اجرای طرح رتبه‌بندی، همسان‌سازی حقوق و آزادی معلمان زندانی شدند.
در این تجمع‌های اعتراضی، شعارهایی از جمله «ننگ ما، وزیر فرهنگ ما»، «معلم زندانی، آزاد باید گردد» و «معلم داد بزن، حقت رو فریاد بزن» سر داده شد.

نیروهای امنیتی در پاسخ به مطالبات معلمان شمار زیادی از آنها را بازداشت کردند.

تازه ترین اخبار و تصاویر از تظاهرات مردم و معلمان در شهرهای مختلف ایران را از وبسایت و شبکه تلویزیونی صدای آمریکا پیگیری کنید.

XS
SM
MD
LG