لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۷ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۱۵:۲۹

گسترش دامنه اعتراضات در ایران؛ حمایت آمریکا از حقوق مردم ایران برای برگزاری تجمعات مسالمت‌آمیز


تصویری از اعتراضات در خوزستان
تصویری از اعتراضات در خوزستان

تجمعات اعتراضی نسبت به بحران اقتصادی و مشکلات معیشتی روز جمعه برای هشتمین روز پیاپی در شهرهای دست‌کم هفت استان ایران ادامه داشت.

یک سخنگوی وزارت خارجه ایالات متحده آمریکا روز جمعه در ارتباط با اعتراضات جاری در ایران به بخش فارسی صدای آمریکا گفت: «ما گزارش‌های رسانه‌ای در مورد اعتراضات را دیده‌ایم. ما از حقوق ایرانیان برای تجمع مسالمت‌آمیز و ابراز وجود بدون ترس از خشونت یا بازداشت خودسرانه حمایت می‌کنیم.»

بر اساس ویدیوهای منتشرشده در رسانه‌های اجتماعی، مردم اردبیل روز جمعه در اعتراض به گرانی افسارگسیخته به خیابان‌های این شهر ریخته‌اند و انبوهی از نیروهای امنیتی با حضور در خیابان‌ها به حالت آماده‌باش درآمده‌اند.

تصاویر انتشاریافته از رشت نیز حاکی از برخورد ماموران امنیتی جمهوری اسلامی با معترضان است.

در اندیمشک، نیروهای امنیتی با استفاده از ماشین آب‌پاش تلاش کرده‌اند معترضان را متوقف کنند.

در ویدیویی دیگر نیز نیروهای امنیتی جمهوری اسلامی اقدام به شلیک گاز اشک‌آور به سوی معترضان اندیمشکی می‌کنند.

اما ویدیویی از به آتش کشیدن یک دفتر بسیج در شهرستان جونقان در استان چهارمحال و بختیاری منتشر شده که در آن معترضان همزمان شعار «مرگ بر بسیج و سپاه» سر می‌دهند.

در کرمانشاه، عکس علی خامنه‌ای، رهبر جمهوری اسلامی، به آتش کشیده می‌شود و انبوه معترضان ابراز شادمانی می‌کنند.

بخش فارسی صدای آمریکا همچنین تصاویری از اعتراضات شب گذشته و برخوردهای خشونت‌آمیز نیروهای امنیتی دولت ایران با معترضان در شهرستان دورود استان لرستان دریافت کرده است.

بر اساس تصاویر منتشرشده در رسانه‌های اجتماعی، جو در تهران به منظور جلوگیری از برگزاری تجمعات اعتراضی معلمان به شدت امنیتی شده است.

خبرگزاری دولتی ایرنا با تایید حضور مردم معترض در خیابانهای شهرهای مختلف از جمله جونقان، یاسوج، شهرکرد، کازرون، اندیمشک و ایذه اعلام کرد، مردم در فشافویه تهران با شعار بر علیه دولت، بازگشت قیمت‌ها به قبل را خواستار شدند.

اعتراضات به روند صعودی کالاهای اساسی، تورم افسارگسیخته، مشکلات معیشتی، و ناکافی بودن یارانه‌های جدید از جمعه گذشته ابتدا در برخی از شهرهای خوزستان آغاز شد و پس از مدتی به شش استان چهارمحال و بختیاری، کهگیلویه و بویراحمد، لرستان، فارس، کرمانشاه، گیلان، و اردبیل گسترش یافت.

در این اعتراضات شعارها علیه سیاست‌های اقتصادی دولت به سرعت به شعار علیه علی خامنه‌ای، رهبر جمهوری اسلامی، به عنوان عامل اصلی مشکلات جاری تبدیل شده است. علاوه بر شعار علیه خامنه‌ای و رئیسی، برخی از معترضان شعارهای دیگری همچون «هم‌وطن، حمایت»، «آخوند باید گم بشه»، «رضا شاه، روحت شاد» و «ای شاه ایران، برگرد به ایران» سر دادند.

گزارش‌ها حاکی از آن است که دولت ایران مشابه اعتراضات سال‌های قبل اقدام به کم کردن سرعت اینترنت، شلیک گاز اشک‌آور و گلوله به سوی معترضان، بازداشت گسترده آنها و همچنین یورش به خانه‌های برخی از بازداشت‌شدگان کرده است.

XS
SM
MD
LG