لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۲ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۸:۳۲

سوریه آتش بس را ۴۸ ساعت دیگر تمدید کرد


شهر حلب در شمال سوریه چند روز است که صحنه درگیری های شدید است.
شهر حلب در شمال سوریه چند روز است که صحنه درگیری های شدید است.

با تلاش ایالات متحده آمریکا و روسیه برای از سرگیری مذاکرات صلح و پایان دادن به خشونت ها در سوریه، ارتش این کشور روز دوشنبه آتش بس متزلزل در این کشور را تمدید کرد. توافق آتش بس سوریه در چند روز اخیر در شهر حلب نقض شد.

در زمان کوتاه باقی مانده به پایان مهلت آتش بس و با تداوم جنگ و درگیری در شهر شمال حلب، ارتش سوریه از تمدید ۴۸ ساعته آتش بس خبر داده است.

جان کری وزیر خارجه آمریکا برای یافتن راه حل برقراری صلح در سوریه، در پاریس با همتایان اروپایی و خاورمیانه ای خود مذاکره می کند. او محتاطانه ابراز امیدواری کرد و گفت تمدید آتش بس "تنها کلماتی است بر روی کاغذ." او گفت: "این به فرماندهان در میدان جنگ و طرف های ذی نفع از جمله ما، بستگی دارد."

پیشتر آمریکا و روسیه در بیانیه ای مشترک بر تعهدشان به آتش بس و توقف جنگ تاکید کردند. دو طرف وعده دادند از نفوذ خود در میان طرف های درگیری استفاده کرده و آنان را به توقف تحریک و حمله ترغیب کنند. روسیه به دولت سوریه نزدیک است و آمریکا از گروه های مخالف بشار اسد رئیس جمهوری سوریه حمایت می کند.

این بیانیه می گوید: "تصمیم گرفتیم که بر تعهدمان به آتش بس تاکید کنیم و تلاش ها برای اجرای آن در تمام سوریه را افزایش دهیم."

XS
SM
MD
LG