لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۱ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۸:۱۹

جان کری: با روسیه همکاری می کنیم که آتش‌بس سوریه برقرار بماند


جان کری وزیر خارجه آمریکا در کنار استفان دی میستورا نماینده سازمان ملل در امور سوریه.
جان کری وزیر خارجه آمریکا در کنار استفان دی میستورا نماینده سازمان ملل در امور سوریه.

همزمان با تلاش آمریکا و روسیه برای تحکیم توافق ترک مخاصمات در سوریه، به گونه ای که شهر جنگ زده حلب را هم در بربگیرد، ارتش سوریه تحت کنترل بشار اسد رئیس جمهوری این کشور تلویحا می گوید که گسترش محدوده ترک مخاصمه و کشاندن آن به دومین شهر بزرگ سوریه موقتی است.

جان کری وزیر خارجه آمریکا پس از کسب موافقت روسیه برای آتش بس در حلب، از نیروهای اپوزیسیون مورد حمایت آمریکا خواستار مراعات آن شد، و از مسکو نیز خواست دمشق را به اقدامی مشابه وادارد.

ترک مخاصمه در حلب فعلا از ساعت یک بامداد پنجشنبه ۱۵ اردیبهشت به وقت محلی به اجرا گذاشته شده است.

این اقدام بعد از توافق آمریکا و روسیه صورت می گیرد که از دو طرف مخالفان و ارتش اسد خواسته اند که ترک مخاصمه متزلزل در سوریه را به شهر حلب و اطراف آن گسترش دهند.

جان کری وزیر خارجه آمریکا روز چهارشنبه گفت از طرفین درگیری ها خواستار رعایت این توافق شده بود.

وی افزود: "در راستای تلاش ما برای کاهش خشونت در سوریه، و تاکید مجدد بر ترک مخاصمه در حلب که بسیار اساسی است، آمریکا و روسیه، اواخر وقت دیروز بر سر ترتیبات لازم بین گروه های بویژه دو کشور برای ترک مخاصمه در استان حلب، که شامل شهر حلب و اطراف آن نیز می شود، توافق کردند."

حلب ، دومین شهر بزرگ سوریه در دو هفته گذشته صحنه جنگی شدید بین رژیم بشار اسد و مخالفان معتدل بوده که حدود ۳۰۰ غیرنظامی را کشته است.

ساکنان حلب روز پنجشنبه ۱۵ اردیبهشت، پس از دو هفته درگیری شدید به زندگی عادی خود باز گشتند.

آقای کری گفت آمریکا برای اطمینان از اجرای این توافق با روسیه همکاری می کند.

وی گفت: "برای اطمینان از تداوم این توافق ما از نزدیک با روسیه همکاری می کنیم تا فعالیت های دقیق بازرسی از تخلفات در این توافق ترک مخاصمه را نهایی سازیم."

تلویزیون دولتی سوریه می گوید ارتش این کشور آتش بس ۴۸ساعته ای را در حلب برقرار کرده است.

به گزارش رویترز، گروه های اصلی مخالف بشار اسد، از جمله گروه های درون ارتش آزاد سوریه، به طور مشترک گروه ویژه ای را با هدف کاهش درگیری های خشونت بار در میان خود تشکیل داده اند.

محمد الوش عضو ارشد گروه جیش الاسلام به رویترز گفت گروهش که عضوی از این گروه ویژه است، برای اجتناب از گسترش جنگ میان گروه های مخالف تلاش خواهد کرد.

مارک تونر، سخنگوی وزارت خارجه آمریکا گفت واشنگتن انتظار دارد روسیه به عنوان یکی از بانیان گروه پشتیبانی بین المللی از سوریه از اسد بخواهد که توافق را اجرا کند و آمریکا نیز مخالفان را تشویق به رعایت این توافق می کند.

XS
SM
MD
LG