لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۲۵ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۲۳:۰۱

آتش‌بس حلب در سوریه سه روز دیگر تمدید شد


یک نوجوان سوری متعلقاتش را از منطقه مورد حمله خارج می کند. در دو روز گذشته حلب بعد از مدتها رنگ آرامش دیده است.
یک نوجوان سوری متعلقاتش را از منطقه مورد حمله خارج می کند. در دو روز گذشته حلب بعد از مدتها رنگ آرامش دیده است.

مقام های آمریکایی تایید کردند که آتش‌بس در استان شمالی سوریه برای سه روز دیگر تمدید شده است. پیش از این جمعه شب، ۱۷ اردیبهشت، وزارت دفاع روسیه خبر داده بود ترک مخاصمه در حلب و بخش شمالی استان لاذقیه برای سه روز دیگر تمدید شده است.

جان کربی، سخنگوی وزارت خارجه آمریکا با تایید آتش بس سه روزه در حلب، گفت توقف خصومت به کاهش خشونت در حلب منجر شده و آمریکا تا حد امکان تلاش دارد این روند ادامه یابد.

به گزارش الجزیره، آقای کربی همچنین گفت ما از این تمدید آتش بس استقبال می کنیم، اما هدف مان این است به جایی برسیم که توقف خشونت ها به تمام سوریه تسریع پیدا کند.

آتش‌بس سه روزه، در ادامه توافق ۴۸ ساعته آتش‌بس قبلی است که از روز چهارشنبه آغاز شد و بامداد شنبه به وقت سوریه پایان می گرفت.

یک هفته است که آمریکا و روسیه به همراه نماینده سازمان ملل در امور سوریه نشست های پیاپی برای احیای آتش بس و ترک مخاصمه در این کشور را آغاز کرده اند. با اینکه از ماه پیش آتش بس نسبی در سوریه برقرار شد، اما مناطق شمالی سوریه ناآرام بود.

ارتش دولتی سوریه با حمایت روسیه به شهر حلب در شمال سوریه حمله می کرد. دولت اسد می گوید در حلب اعضای جبهه نصرت، از گروه‌های مسلح مرتبط با القاعده و مخالف بشار اسد حضور دارند.

براساس توافق آتش بس سوریه، داعش و جبهه نصرت از ترک مخاصمه استثنا شده اند.

برخلاف ادعای دولت سوریه، اپوزیسیون و مخالفان دولت می گویند هدف اسد حذف آنها است،‌ نه جبهه نصرت.

تنها در دو هفته اخیرسیصد نفر در حلب کشته شده اند که بخشی قابل توجه آنها نیروهای مخالف اسد هستند.

گروه ناظر حقوق بشر سوریه، که مقر آن در لندن است، روز جمعه ۱۷ اردیبهشت ماه خبر داد درگیری شدیدی در جنوب شهر حلب روی داده که در آن حدود ۷۰ نفر کشته شده اند. درگیری بین نیروهای مخالف دولت بشار اسد و پیکار جویان "القاعده که مرتبط با جبهه النصرت" هستند، روی داده است.

نام این دهکده که در جنوب غربی و به فاصله کمی از حلب قرار دارد، "خان طومان" است و به این دلیل استراتژیک است که در بزرگراه حلب به دمشق واقع شده است.

به گفته دیده‌بان حقوق بشر سوریه، حدود ۴۰ پیکارجو و ۳۰ نیروی دولت سوریه در این جنگ کشته شدند.

حلب بزرگترین شهر سوریه و نقطه ای مهم در جنگ داخلی این کشور است. پیش از جنگ پنج ساله سوریه، حلب قطب صنعتی و اقتصادی سوریه بود.

XS
SM
MD
LG