لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۱۵ آذر ۱۴۰۲ ایران ۰۲:۴۶

نیروهای دولتی سوریه نتوانستند کنترل زندان مرکزی حماه را بدست بگیرند


تصویر آرشیوی از نیروهای ارتش سوریه در حماه.
تصویر آرشیوی از نیروهای ارتش سوریه در حماه.

بر اساس گزارش ها، نیروهای دولتی سوریه نتوانسته اند کنترل کامل دوباره یک زندان در شهر حماه را بدست بگیرند. در این زندان که بیشتر ۸۰۰ نفر در آن به خاطر فعالیت های سیاسی زندانی هستند، حدود یک هفته پیش شورش شد.

رهبران مخالفان دولت سوریه هشدار داده اند که ممکن است در "زندان مرکزی حماه" یک کشتار دسته جمعی صورت بگیرد. آنها از جامعه بین المللی خواستند که دست به اقدام فوری بزند.

به گزارش جیمی دتمر، خبرنگار صدای آمریکا، یک عضو کمیته سیاسی "شورای ملی سوریه" که مورد حمایت غرب قرار دارد، گفت: "به عقیده ما جامعه جهانی می تواند علیه هرگونه قتل عام احتمالی زندانیان اقدام کند."

فعالان سیاسی می گویند وضعیت زندان مرکزی حماه از زمانی که نیروهای دولتی جمعه شب گذشته به آن هجوم بردند، بدتر شده است. نیروهای دولتی توانستند در این هجوم کنترل انبار مواد غذایی را بدست بگیرند.

ویدیوهای منتشر شده زندانیان در شبکه های اجتماعی مردانی را نشان می دهد که تلاش می کنند پس از اقدام نیروهای دولتی در پرتاب گاز اشک آور به سلول زندانیان، نفس بکشند. در این ویدیوها همچنین صدای شلیک تیر شنیده می شود.

از دوشنبه گذشته و پس از شورش زندانیان، زندان مرکزی حماه در محاصره نیروهای دولتی بوده است.

دلیل شورش در زندان مرکزی حماه، برنامه انتقال برخی از زندانیان به زندان بدنام صیدنایا بوده است. زندان صیدنایا در شمال دمشق را شاخه اطلاعات ارتش سوریه که به برخورد بسیار خشن با مخالفان شهرت دارد، کنترل می کند.

یکی از فعالان سوری و از زندانیان سابق می گوید مواد خوراکی ذخیره شده زندانیان در حماه رو به اتمام است. زندانیان از هلال احمر سوریه خواسته اند که برای رسیدن به یک توافق میان دولت و زندانیان، میانجی گری کند.

هفته گذشته و پیش از آنکه مذاکرات آتش بس میان دولت سوریه و مخالفان شکست بخورد، دولت سوریه ۴۶ نفر از زندانیان را آزاد کرد.

یکی از زندانیان به نام محمد، گفته است یکی از دلایل شورش این بوده است که یک دادگاه میدانی نظامی، پنج نفر از زندانیان را به اعدام محکوم کرد، در صورتی که این دادگاه به گفته او حق صدور احکام مرگ را ندارد.

او گفت که زندانیان توانستند که کنترل بخش های امنیتی، رستوران و از جمله کنترل دفاتر افسران را در زمان هواخوری بدست بگیرند. او گفت وقتی نیروهای پلیس سعی کردند کنترل زندان را بدست بگیرند، زندانیان هفت نفر از ماموران را گروگان گرفتند و این امر باعث عقب نشینی ماموران شد. به گفته او، ماموران از رئیس زندان خواستند با زندانیان مذاکره کند.

زندانیان با استفاده از برنامه Whatsapp (واتس اپ) به سازمان "دیده بان حقوق بشر" گفتند که در تاریخ اول ماه مه، حدود یک هفته پیش، کنترل بخش های بزرگی از زندان را بدست گرفتند.

گروه های حقوق بشری از دولت سوریه خواسته اند که اصول اولیه استفاده از سلاح توسط ماموران اجرای قانون را رعایت کند که شامل به حداقل رساندن آسیب های احتمالی و احترام گذاشتن به حفظ جان انسانی می شود.

روز جمعه گذشته، سامانتا پاور، نماینده آمریکا در سازمان ملل متحد نسبت به گزارش های رسیده از زندان مرکزی حماه ابراز نگرانی کرد.

XS
SM
MD
LG