لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۲۷ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۳:۱۲

چند ایرانی در خان طومان سوریه اسیر شده‌اند


تصویری که سایت جام جم آنلاین به نقل از شبکه های اجتماعی از اسرای خان طومان منتشر کرد.
تصویری که سایت جام جم آنلاین به نقل از شبکه های اجتماعی از اسرای خان طومان منتشر کرد.

در حالی که روابط عمومی سپاه از کشته و مجروح شدن ۳۳ تن از نیروهای ایرانی در نبرد خان طومان سوریه خبر داده بود، یک نماینده مجلس اعلام کرد که چند نفر از نیروهای ایرانی نیز در این حادثه اسیر شده‌اند.

اسماعیل کوثری، رئیس کمیته دفاعی مجلس شورای اسلامی و از فرماندهان سابق سپاه گفت: "طبق آمار اعلام شده در این فاجعه از ایرانیان مدافع حرم ۱۳ نفر شهید ۱۸ نفر مجروح و ۵ الی ۶ نفر اسیر شده‌اند."

جمهوری اسلامی نیروهای نظامی خود در سوریه را "مدافعان حرم" می‌نامد.

پیشتر روابط عمومی سپاه پاسداران اعلام کرده بود در نبرد خان طومان ۱۳ نفر از نیروهای سپاه مازندران کشته و ۲۱ نفر زخمی شده اند.

خبر کشته شدن تعدادی از نیروهای ایرانی در خان طومان سوریه ابتدا در شبکه‌های مجازی و برخی از سایت‌های خبری منتشر شد. این اخبار با تصاویری همراه شده بود که در ابتدا در حساب‌های نیروهای مخالف اسد در شبکه‌های مجازی منتشر شده بود.

سپاه مازندران شنبه ۱۸ اردیبهشت ابتدا از مردم مازندران خواست که به این اخبار توجه نکرده و آرامش خود را حفظ کنند و ساعاتی بعد اعلام کرد که ۱۳ نفر از نیروهای این سپاه در خان طومان کشته و ۲۱ نفر زخمی شده اند.

برخی از مقام‌های نظامی ایران از جمله علی شمخانی، دبیر شورای امنیت ملی و محسن رضایی، عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام و از فرماندهان سپاه گفته اند که ایران انتقام کشته و زخمی شدن نیروهای خود را از نیروهای مخالف سوریه در آن منطقه، خواهد گرفت.

عملیات بازپس گیری شهرک خان طومان در نزدیکی شهر حلب سوریه توسط نیروهای جبهه النصره وابسته به القاعده صورت گرفت. ایران می گوید مخالفان دولت سوریه با نقض آتش بس به نیروهای حاضر در خان طومان حمله کرده‌اند.

XS
SM
MD
LG