لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۳ مرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۰:۳۹

گروه‌های درگیر در منطقه‌ای در سوریه آتش بس موقت ۴۸ ساعته اعلام کردند


عکس تزئینی
عکس تزئینی

جناح های درگیر در سوریه روز چهارشنبه اعلام کردند آتش بس موقت ۴۸ ساعته ای را به اجرا خواهند گذاشت. این اقدام در پی یک ماه میانجیگری ترکیه و ایران صورت می گیرد و رویکرد جدید برخی از قدرت های منطقه ای که از طرف های مختلف مناقشه حمایت می کنند را نشان می دهد.

به گزارش خبرگزاری رویترز، با اجرای این آتش بس بین میان شورشیان از یک طرف، و نیروهای دولتی سوریه و متحدان حزب الله آن از سوی دیگر، درگیری‌ها در شهر زابادانی که در کنترل شورشیان قرار دارد، و دو روستای شیعه نشین در استان ادلب متوقف خواهد شد.

تلویزیون المنار متعلق به حزب الله لبنان، اعلام کرده است که این «آتش بس ساعت ۶ بامداد چهارشنبه به مدت ۴۸ ساعت جهت متوقف ساختن عملیات نظامی در زابادانی و روستاهای الفوآ و کفریا در حومه ادلب آغاز شده است.»

گروه ناظر بر حقوق بشر در سوریه که در بریتانیا مستقر است، نیز گفت در پی آغاز آتش بس، گزارشی درباره جنگ و درگیری در آن مناطق دریافت نکرده است.

زابادانی، در حدود ۴۵ کیلومتری شمال غربی دمشق پایتخت سوریه و حدود ۱۰ کیلومتری مرز لبنان، در هفته‌های اخیر کانون حملات نیروهای دولتی سوریه و شبه نظامیان شیعه حزب الله لبنان، برای خارج ساختن کنترل آن از دست شورشیان بوده است.

سه مقام نزدیک به دمشق، آتش بس را نتیجه میانجیگری ترکیه که از شورشیان مخالف رئیس جمهوری سوریه حمایت می‌کند، و ایران که پشتیبانی آن برای بقای بشار اسد حیاتی است، توصیف کردند.

به نوشته رویترز اعلام آتش بس، از جمله بارزترین نشانه‌های رویکرد منطقه‌ای جدید به مناقشه‌ چهار ساله‌ای است که تاکنون ۲۵۰ هزار کشته برجای گذاشته، ۱۰ میلیون نفر را آواره کرده، و موجب شده است گروه افراطی داعش بخش‌هایی از سوریه را تصرف کند، و همچنین میان کشورهای خاورمیانه بر اساس پیشینه‌های فرقه‌ای شکاف بیاندازد.

پس از چهار سال که دیپلماسی بین المللی راه به جایی نبرده است، کشورهایی که از اسد و مخالفان او طرفداری می‌کنند، به آرامی با هدف یافتن راه حل‌‌هایی جهت پایان دادن به جنگ و مقابله با تهدید مشترک داعش به گفت و گو نشسته‌اند. اما سرنوشت بشار اسد همچنان به صورت مانع عمده‌ای در تلاش‌های دیپلماتیک جدید باقی است.

محمدجواد ظریف وزیر امور خارجه ایران بعداز ظهر چهارشنبه وارد دمشق شده است و انتظار می‌رود در دیدار با بشار اسد و دیگر مقام‌های ارشد سوریه، در باره طرح جدید صلح گفتگو کند .

به گزارش رویترز، یک سخنگوی وزارت امور خارجه ایران گفته است جزئیات طرح جدید برای بحران سوریه، پس از مذاکرات ظریف با دولت سوریه و بازیگران دیگر فاش خواهد شد.

یکی از مقامات نزدیک به دمشق گفت با برقراری آتش بس ۴۸ ساعته، برخی از کسانی که در وضعیتی وخیم قرار دارند به خارج از منطقه منتقل خواهند شد.

رویترز می‌نویسد با وجود آن که به نظر می‌رسد دیپلماسی در پایان دادن به جنگ داخلی سوریه کاملا شکست خورده است، اما علائمی از تلاش جدید در پی توافق اتمی ۲۳ تیر ماه بین ایران با شش قدرت جهانی به چشم می‌آید.

ترکیه، که تاکنون از بهعهده گرفتن نقش مستقیم در بحران سوریه پرهیز کرده است، در هفته‌های اخیر استراتژی خود را برای پیوستن به پیکار علیه گروه افراطی موسوم به دولت اسلامی (داعش) تغییر داده است.

روز چهارشنبه، همچنین در آستانه ورود وزیر خارجه ایران به سوریه، شورشیان ده‌ها راکت به سمت دمشق شلیک کردند. بنا بر گزارش گروه ناظر بر حقوق بشر در سوریه در این حملات یک تن جان سپرد و ۲۰ نفر مجروح شدند. در همین حال حملات هوایی ارتش بر نواحی تحت کنترل شورشیان نیز روز چهارشنبه ادامه یافت که منجر به کشته شدن دست کم۳۰ نفر شد.

XS
SM
MD
LG