لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۵ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۰۶:۱۰

شورای امنیت قطعنامه تحقیق درباره بکارگیری سلاح شیمیایی در سوریه را تصویب کرد


عمس آرشیوی از نشست شورای امنیت سازمان ملل متحد
عمس آرشیوی از نشست شورای امنیت سازمان ملل متحد

شورای امنیت سازمان ملل متحد روز جمعه قطعنامه‌ای را با هدف شناسایی کسانی که مسئول استفاده از گاز کلر و دیگر سلاح های شیمیایی در جنگ سوریه هستند را به اتفاق آرا تصویب کرد.

سامنتا پاور سفیر و نماینده دائم ایالات متحده در سازمان ملل متحد از تصویب این قطعنامه استقبال کرد و گفت با این اقدام راه برای یافتن مقصر استفاده از این سلاح کشتار جمعی هموارتر می‌شود. بر اساس این قطعنامه افرادی که از مواد شیمیایی به عنوان سلاح استفاده کرده‌اند، باید شناسایی شوند.

به گفته خانم پاور «برپایه مکانیزم تعریف شده در این قطعنامه، مستنداتی علیه نهادها و افرادی که احتمالا مسئول استفاده از این سلاح‌ها هستند، گردآوری می‌شود و حداکثر تلاش برای افشای هویت آنها صرف خواهد شد. می‌دانیم هنوز مکانیزمی برای محاکمه این افراد نداریم. ما با گذشت زمان و وقتی که بدان دست یافتیم، مستنداتی که علیه این افراد جمع آوری شده برای محاکمه آنها استفاده خواهد شد. این افراد دیگر معاف از مجازات نخواهند بود.»

بر اساس آمارهای سازمان ملل متحد، حدود ۲۰۰ هزار نفر از مردم سوریه طی چهار سال جنگ داخلی در آن کشور، به روش‌های مختلف کشته شده‌اند.

جان کری وزیر خارجه آمریکا روز پنجشنبه گفته بود که واشنگتن و مسکو بر سر پیش نویس قطعنامه‌ای در سازمان ملل متحد در مورد سوریه به توافق‌ رسیده‌ اند.

توافق آمریکا و روسیه بر سر قطعنامه سازمان ملل در مورد سوریه
لطفأ صبر کنيد

No media source currently available

0:00 0:01:55 0:00

XS
SM
MD
LG