لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۲۷ تیر ۱۴۰۳ ایران ۲۰:۲۱

احرار الشام سوریه از طرح ترکیه و آمریکا برای ایجاد منطقه حائل حمایت کرد


عکس آرشیوی از پیکارجویان گروه اسلامگرای احرار الشام در سوریه - آبان ۱۳۹۲
عکس آرشیوی از پیکارجویان گروه اسلامگرای احرار الشام در سوریه - آبان ۱۳۹۲

یک گروه افراطی اسلامگرا در سوریه اعلام کرده است از طرح واشنگتن و آنکارا برای ایجاد یک منطقه حائل امن و خالی از پیکارجویان گروه موسوم به دولت اسلامی (داعش) در شمال سوریه و در امتداد مرز مشترک با ترکیه حمایت می‌کند.

به گزارش خبرگزاری آسوشیتدپرس، گروه موسوم به احرار الشام روز سه شنبه در بیانیه ای اعلام کرد ایجاد این منطقه حائل مرزی به نفع مردم سوریه خواهد بود و برای حفاظت از غیرنظامیان و بازگشت آوارگان اهمیت خواهد داشت.

در این بیانیه به طور مشخص از آمریکا نام برده نشده است، اما نشان می‌دهد که این گروه اسلامگرا قصد دارد به بازیگر عمده‌ای در تحولات سوریه تبدیل شود و با ایالات متحده و ترکیه برای ایجاد چنین منطقه‌ای همکاری کند.

این در حالی است که جبهه نصرت، یک گروه وابسته به القاعده در سوریه، نیز روز دوشنبه اعلام کرد از نواحی هم‌مرز با ترکیه که در آنجا با پیکارجویان داعش در حال جنگ است، خارج خواهد شد.

در مورد طرح ایجاد ناحیه امن یا نوار حائل، آمریکا که تا مدت‌ها مخالف این ایده ترکیه بود، گفته است جناح‌های شورشی معتدل مخالف بشار اسد در مناطق هم‌مرز با ترکیه جایگزین داعش خواهند شد. کاخ سفید در تلاش بوده است با گروه‌های میانه رو مخالف اسد در سوریه همکاری کند.

احرار الشام از جمله جناح های نیرومند شورشی مخالف بشار اسد است و در بخش‌های مختلف سوریه فعال است و از اوائل سال ۲۰۱۴ میلادی با جبهه النصرت و جناح های دیگر، علیه گروه افراطی داعش در جنگ بوده است.

با این حال، به نوشته آسوشیتدپرس احتمال نمی‌رود واشنگتن و آنکارا چشم‌انداز شراکت بالقوه ای را در احرار الشام ببینند. این گروه همراه با جبهه النصرت بخشی از به اصطلاح ارتش پیروزی است که مناطق وسیعی از استان ادلب در شمال غربی سوریه را تصرف کرده‌اند؛ اما اخیرا برآن شده چهره خود را بهبود بخشد و خود را به عنوان یک گروه معتدل معرفی کند.

XS
SM
MD
LG