لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۲۴ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۴:۲۵

جبهه النصرت از مناطق مرزی سوریه با ترکیه عقب‌نشینی می‌کند


هواپیمای آمریکایی در پایگاه هوایی اینجرلیک
هواپیمای آمریکایی در پایگاه هوایی اینجرلیک

جبهه النصرت، نیروهای مرتبط با القاعده در سوریه روز دوشنبه گفت از مناطقی در مجاورت مرز با ترکیه خارج می‌شود.

این اقدام جبهه النصرت، دو هفته پس از آن صورت می‌گیرد که ترکیه حملات هوایی را علیه مواضع داعش در سوریه آغاز کرد. ترکیه همچنین به آمریکا اجازه داد تا برای انجام عملیات علیه داعش در سوریه، جت‌های جنگنده خود را در پایگاه هوایی استراتژیک اینجرلیک، مستقر کند. دو کشور بر سر طرحی برای تشکیل یک منطقه عاری از نیروهای داعش در مرز سوریه و ترکیه توافق کرده‌اند.

روز یکشنبه، شش جت جنگنده اف-۱۶ ارتش آمریکا وارد پایگاه اینجرلیک شدند تا به ائتلاف علیه شبه‌نظامیان داعش بپیوندند. این اقدام چند هفته پس از آن بود که وزیر خارجه ترکیه اعلام کرد به زودی جنگی سنگین علیه افراط‌ گرایان داعش آغاز می‌شود.

جبهه‌ النصرت و داعش هر دو در جهت اجرای قوانین و شریعت اسلامی در سوریه تلاش می‌کنند، اما در گذشته در سوریه علیه یکدیگر جنگیده‌اند. مقامات آمریکایی می‌گویند هسته‌ای در داخل جبهه‌ النصرت توطئه حملاتی را علیه مواضع غرب و هواپیماهای آمریکایی که به مواضعشان حمله می‌کنند را برنامه‌ریزی کرده‌ است.

اواخر ماه گذشته میلادی، جبهه‌ نصرت به شورشیان موسوم به دسته ۳۰، از حمایت آمریکا برخوردار است حمله کرد و ده‌ها تن از آنها را مجروح یا اسیر کرد.

مشخص نیست که جبهه‌ النصرت از کدام مناطق مرزی خارج شده است. گروه نظارت بر وضعیت حقوق بشر سوریه مستقر در بریتانیا گفت این گروه از دو منطقه خارج شده‌اند و جایشان را به اعضای جبهه‌ الشامیه داده‌اند که ائتلافی است از چندین گروه شبه‌نظامی.

یک وبسایت جهادی چندین عکس منتسب به اعضای جبهه‌ الشامیه را منتشر کرده که جای اعضای جبهه‌ النصرت را دریک روستای شمالی سوریه می‌گیرند.

جبهه‌ النصرت در بیانیه‌ای گفت پیوستن به ائتلاف تحت رهبری آمریکا یا گرفتن کمک از آنان با اسلام مغایرت دارد.

همزمان در روز دوشنبه، مبارزه داعش با نیروهای دولتی سوریه در اطراف پایگاه هوایی کویریس ادامه یافت. به گفته نهاد نظارت بر حقوق بشر سوریه و مرکز رسانه حلب فرودگاه کویریس چند ماه در اشغال افراطی‌ها بود.

نهاد نظارت بر حقوق بشر سوریه گفت داعش سه بمب کار گذاشته شده درون یک خودرو را منفجر کرد و ۱۸ نظامی، از جمله دو سرهنگ، را به کشتن داد. این گروه گفت ۲۶ تن از افراطی‌های مسلح نیز کشته شدند.

داعش در سال گذشته چندین حمله را برای تصرف پایگاه هوایی کویریس انجام داده بود.

XS
SM
MD
LG