لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۳۰ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۲۱:۴۰

گروه شورشی اسلام گرا در سوریه می گوید با ایران مذاکره کرده است


A father's day card sits among flowers left for the victims of the Grenfell apartment tower fire in North Kensington, London.
A father's day card sits among flowers left for the victims of the Grenfell apartment tower fire in North Kensington, London.

گروه شورشی «جنبش اسلامی احرار الشام» در سوریه، روز چهارشنبه گفت با یک هیئت ایرانی در باره شهر سوری زبدانی مذاکره کرد، اما بحث ها متوقف شده است.

رویترز بنقل از بیانیه ای می گوید احرار الشام به آنچه آن را تصمیم ایران به خالی کردن زبدانی از غیر نظامیان و نیروها نامید اعتراض کرده بود. نیروهای دولت سوریه و حزب الله به زبدانی که در کنترل شورشیان قرار دارد، حمله کرده اند.

رویترز می گوید چنین گفت و گوهایی بین گروه محافظه کار اسلامی سنی و ایران بسیار غیر معمول است. ایران از بشار اسد و نیروهای حزب الله حمایت می کند.

در این میان، به گزارش آسوشیتدپرس، رسانه های دولتی سوریه گفتند نیروهای دولتی با پشتیبانی حزب الله روز چهارشنبه از چند جهت بسوی ناحیه کوهستانی زبدانی، در نزدیکی مرز لبنان، پیشروی کردند.

جنگ در حالی جریان دارد گه گروه شورشی احرار الشام گفت تماس با واسطه های ایرانی را پس از آنکه آنها اصرار کردند نیروها و ساکنان از زبدانی خارج شوند قطع کرد. گروه مدعی شد دولت سوریه می خواهد منطقه را از جمعیت سنی خالی کند.

گروه های اپوزیسیون سوریه دولت و حزب الله را متهم کرده اند که هزاران سنی را از مناطق هم مرز سوریه بیرون کرده اند و از بازگشت آنها به خانه هایشان جلوگیری می کند.

خبرگزاری دولتی سوریه می گوید در جنگ ده ها نفر از شورشیان کشته شده اند.

آسوشیتدپرس می گوید تصرف زبدانی استیلای حزب الله بر سرزمین های هم مرز لبنان را تقویت می کند و به تسلط آن بر بزرگراه بیروت – دمشق کمک خواهد کرد.

روز چهارشنبه همچنین، به گفته گروه ناظر بر حقوق بشر در سوریه، هواپیماهای ائتلاف نواحی زیر کنترل گروه دولت اسلامی در استان رقه در شمال سوریه را هدف گرفتند.

XS
SM
MD
LG