لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۲۹ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۴:۱۵

آمریکا خبر توافق نهایی با ترکیه در مورد ایجاد منطقه امن در سوریه را رد کرد


ساعاتی پس از آن که آنکارا اعلام کرد با ایالات متحده در مورد ایجاد یک منطقه حائل امن در شمال سوریه و در امتداد مرزهای مشترک با ترکیه به عنوان بخشی از مبارزه علیه گروه موسوم به دولت اسلامی موافقت کرده است، وزارت خارجه آمریکا چنین توافقی را تکذیب کرد.

بر اساس گزارش‌ها، ایالات متحده و ترکیه، دو عضو متحد ناتو، اخیرا در حال بررسی طرح هایی برای پوشش هوایی مخالفان میانه رو بشار اسد در سوریه و بیرون راندان پیکارجویان افراطی گروه داعش از مناطق هم‌مرز با ترکیه، بوده‌اند.

به گزارش خبرگزاری رویترز، شبکه خبری «سی.ان.ان ترک» به نقل از فریدون سینیرلی اوغلو معاون وزارت امور خارجه ترکیه گفت واشنگتن و آنکارا موافقت کرده‌اند منطقه‌ای به طول ۹۸ کیلومتر و پهنای ۴۵ کیلومتر ایجاد شود که در آن اعضای ارتش سوریه بتوانن آزادانه فعالیت کنند.

وزارت امور خارجه ترکیه بعدا در بیانیه‌ای به نقل از سینیرلی اوغلو اعلام کرد «کنترل و حفاظت این منطقه پاکسازی شده از عناصر داعش، توسط نیروهای اپوزیسیون سوریه انجام خواهد گرفت و آمریکا و ترکیه، دفاع هوایی و پشتیبانی لازم را فراهم خواهند آورد.»

با این حال، مارک تونر سخنگوی وزارت خارجه آمریکا عصر سه شنبه در پاسخ به پرسشی در این زمینه، با بیان این که توافقی در کار نیست، گفت «موضع ما روشن بوده؛ ما درباره منطقه امن حرف نمی‌زنیم. آنچه که گفته‌ایم تلاشی پویا برای بیرون راندن داعش از منطقه بوده است.»

به گزارش رویترز، بر اساس استراتژی آمریکا–ترکیه، شورشیان معتدل سوریه که توسط ارتش آمریکا آموزش دیده‌اند، با پیکارجویان افراطی داعش به جنگ زمینی خواهند پرداخت و به هماهنگ کردن عملیات هوایی کمک خواهند کرد.

شبکه سی.ان.ان ترک به نقل از سینیرلی اوغلو می‌گوید، نیروهای آمریکا و ترکیه به پیکارجویان گروه موسوم به دولت اسلامی یا نیروهای کرد، در صورتی که وارد این منطقه امن شوند، حمله خواهند کرد.

به عقیده دیپلمات‌های آشنا به سیاست ترکیه، قطع یکی از شریان‌های داعش می‌تواند جریان بازی در جنگ داخلی سوریه را تغییر دهد.

مقامات آمریکایی نیز قبلا گفته‌اند مذاکراتی درباره اندازه و گستره منطقه حائل امن در امتداد مرزهای سوریه با ترکیه جریان دارد، اما هدف پاک کردن آن از اعضای داعش و فراهم آوردن امکان عملیات آزادانه شورشیان معتدل مخالف اسد خواهد بود. این مقامات ایجاد یک منطقه رسمی پرواز ممنوع را رد کرده‌اند.

XS
SM
MD
LG