لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۱۲ مهر ۱۴۰۲ ایران ۱۰:۲۲

وزیر خارجه سوریه تمایل دولت اسد برای حضور در گفتگوهای صلح را تایید کرد


ولید معلم وزیر خارجه سوریه می گوید در صورت عدم دخالت خارجی، سوریه از مذاکرات صلح ژنو حمایت می کند.

وزیر امور خارجه سوریه، ولید معلم، می‌گوید اگر هیچ دخالت خارجی برای آینده کشورش صورت نگیرد، دمشق حاضر است در گفتگوهای صلح ژنو شرکت کند.

ولید معلم روز پنجشنبه، سوم دی، بعد از دیدار و گفتگو با همتای چینی‌ در پکن به خبرنگاران گفت هیات سوریه به محض دریافت فهرست شرکت کنندگان گروه‌های اپوزیسیون خود را برای مذاکرات آماده خواهد کرد.

آقای معلم ابراز امیدواری کرد دور جدید مذاکرات صلح سازنده و موفقیت آمیز باشد و راه را برای شکل گیری یک دولت وحدت در سوریه هموار کند.

شورای امنیت سازمان ملل متحد اخیرا طرحی را برای پایان دادن به جنگ داخلی در سوریه تایید کرد.

تایید ضمنی حضور دولت اسد در مذاکرات صلح از روز چهارشنبه مطرح شد.

بثینه شعبان، یکی از مشاوران نزدیک بشار اسد رئیس جمهوری سوریه روز چهارشنبه گفته بود دمشق برای پیوستن به مذاکرات صلح سوریه بین نمایندگان دولت و اوپوزیسیون سوریه با هدف پایان دادن به جنگ پنج ساله در این کشور و به میزبانی سازمان ملل متحد، آماده است.

خبرگزاری رویترز به نقل از بثینه شعبان نوشت، دولت بشار اسد قطعنامه شورای امنیت سازمان ملل متحد را تایید کرده است که درباره نقشه راه بین المللی به منظور برقراری صلح و آغاز دوره گذار سیاسی در سوریه است و روز جمعه در شورای امنیت به تصویب رسید.

این اظهارات خانم شعبان که در گفت‌وگو با تلویزیون المیادین مطرح شد، نخستین واکنش رسمی دولت اسد به قطعنامه شورای امنیت است؛ قطعنامه‌ای که نشانه همسویی کم‌سابقه قدرت‌های جهانی برای حل بحرانی است که تاکنون بیش از ۲۵۰ هزار کشته برجای گذاشته است.

پانزده کشور عضو شورای امنیت سازمان ملل عصر جمعه به اتفاق آرا قطعنامه‌ای درباره روند برقراری صلح در سوریه تصویب کردند که در آن گفت‌وگوی بین دولت و اپوزیسیون سوریه مورد تاکید قرار گرفته، اما به نقش بشار اسد در آینده این کشور اشاره‌ای نشده است.

این قطعنامه، به سازمان ملل اختیار می‌دهد طرحی که اواخر آبان ماه در نشست وین تنظیم شد را به مرحله اجرا در آورد؛ طرحی که خواستار برقراری آتش بس، انجام گفت‌وگو بین دولت و مخالفان آن، و یک دوره حدودا دو ساله برای تشکیل دولت وحدت ملی و برگزاری انتخابات در سوریه شده است.

قطعنامه شورای امنیت ساعاتی پس از برگزاری یک نشست بین المللی در هتل پالاس نیویورک به تصویب رسید، که نمایندگان ۲۰ کشور جهان در آن حضور داشتند. کشورهایی چون ایران و روسیه حامیان عمده بشار اسد، و عربستان سعودی و ایالات متحده که از مخالفان او حمایت می‌کنند، در آن حضور داشتند.

XS
SM
MD
LG