لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۲۳ تیر ۱۴۰۳ ایران ۰۲:۴۱

تلاش برای برگزاری دور بعدی مذاکرات صلح سوریه در اواخر ژانویه


نمایی از مقر اروپایی سازمان ملل متحد
نمایی از مقر اروپایی سازمان ملل متحد

یک مقام ارشد سازمان ملل متحد روز سه شنبه اعلام کرد که مذاکرات صلح سوریه در ماه آینده میلادی در شهر ژنو سوئیس برگزار خواهد شد.

به گزارش خبرگزاری آسوشیتدپرس به نقل از مایکل مولر مدیرکل دفتر اروپایی سازمان ملل متحد در ژنو، تاریخی برای این دور از مذاکرات تعیین نشده، اما تلاش می کنیم زمانی در اواخر ژانویه برگزار شود.

دو دور مذاکره بین نمایندگان دولت و مخالفان سوریه در ژنو، پیشتر در سال جاری میلادی، به دلیل اختلاف بر سر سرنوشت بشار اسد به شکست انجامید.

در حالی که جنگ سوریه پنجمین سال خود را سپری می‌کند و تا کنون دست کم ۲۵۰ هزار کشته و میلیون ها آواره بر جای گذاشته، به نظر می‌رسد جامعه بین المللی در مسیر یافتن یک راه حل سیاسی برای پایان دادن به این بحران متحدتر شده است.

با این حال به گزارش خبرگزاری آسوشیتدپرس، طرف های درگیری هنوز در این باره که آیا بشار اسد رئیس جمهوری سوریه باید در آغاز دوره گذار سیاسی کناره گیری کند یا می‌تواند برای مدتی در قدرت بماند، به توافق نرسیده‌اند.

شورای امنیت سازمان ملل متحد روز جمعه با تصویب قطعنامه ای حمایت کامل خود را از آغاز روند صلح بین نمایندگان دولت سوریه و مخالفان آن در ماه ژانویه ابراز داشت. این قطعنامه همچنین خواهان برقراری آتش بس و برگزاری انتخابات ظرف ۱۸ ماه شد.

برخی کشورهای عمده درگیر در مذاکرات صلح سوریه، از جمله ایالات متحده، بر لزوم پایان جنگ به عنوان مهمترین گام برای شکست دادن گروه افراطی داعش و برقراری ثبات در منطقه تاکید کرده‌اند.

آسوشیتدپرس به نقل از مدیرکل دفتر اروپایی سازمان ملل در ژنو نوشت، تغییرات دائم در برنامه ریزی و برداشت ها در میان طرف‌های مختلف، پرسش های بی جواب زیادی درباره چند و چون مذاکرات باقی گذاشته است.

XS
SM
MD
LG