لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۱۹ آذر ۱۴۰۲ ایران ۰۵:۲۰

آخرین روز مذاکرات صلح: توافق برای جدول زمانی تدوین قانون اساسی و انتخابات آزاد در سوریه


استفان دی‌میستورا فرستاده ویژه سازمان ملل در امور سوریه می گوید در آخرین روز مذاکرات ژنو، گروه های مذاکره کننده به یک جدول زمان بندی برای موضوعات مهم انتخابات و قانون اساسی سوریه رسیده اند.

به گزارش اسوشیتدپرس، آقای دی میستورا در نشست خبری در پایان ده روز مذاکرات ژنو چهار، به خبرنگاران گفت این مذاکرات هرچند سختی‌هایی داشت اما سازنده بود.

به گفته نماینده ویژه سازمان ملل در امور سوریه در ده روز گذشته هیات های دولت سوریه و مخالفان درباره انتقال سیاسی و همچنین مقابله با تروریسم توافق هایی داشته اند.

وی گفت توافقی بر سر جدول زمانی بدست آمده که قرار است در مذاکرات بعدی مورد بررسی قرار بگیرد.

براساس آنچه به خبرنگاران گفته شده، در مرحله اول شامل تشکیل دولت فراگیر و غیر فرقه‌ای طی ۶ ماه خواهد بود. در مرحله دوم نیز در ۶ ماه دوم موضوع تدوین قانون اساسی سوریه انجام خواهد شد. در مرحله سوم قرار است موضوع بررسی انتخابات آزاد و سالم طی ۱۸ ماه بررسی شود. در مرحله چهارم این جدول زمانی نحوه مقابله با تروریسم بنا به درخواست دولت جدید سوریه خواهد بود.

به گفته نماینده ویژه سازمان ملل در امور سوریه آتش بس سوریه ادامه خواهد یافت چرا که این آتش بس «امکان تمرکز بر روی گروه‌های تروریستی از قبیل داعش و جبهه النصره» را می‌دهد.

از سوی دیگر، ناصر حریری رییس هیئت نمایندگی کمیته عالی مذاکرات، متشکل از گروه‌های اصلی مخالفان حکومت بشار اسد تایید کرده برای زمان دور بعد مذاکرات توافق صورت گرفته است.

وی به خبرنگاران گفت مذاکرات به «نتیجه روشنی» نرسید اما تلاش های مثبتی صورت گرفت.

XS
SM
MD
LG