لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۳۱ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۰۳:۴۹

سرپرست هیئت مخالفان اسد در ژنو: ترامپ خطاهای اوباما در سوریه را جبران کند


نصر الحریری سرپرست هیئت مذاکره کننده گروه های مخالف دولت سوریه (نفر وسط) - آرشیو
نصر الحریری سرپرست هیئت مذاکره کننده گروه های مخالف دولت سوریه (نفر وسط) - آرشیو

سرپرست هیئت مذاکره کننده گروه های مخالف بشار اسد رئیس جمهوری سوریه در مذاکرات صلح ژنو روز پنجشنبه ابراز امیدواری کرد که دونالد ترامپ رئیس جمهوری جدید ایالات متحده «خطاهای فاجعه بار» رئیس جمهوری پیشین را جبران کند و شریکی قابل اتکا علیه «اقدامات شیطانی» ایران شود.

گفتوگوهای دولت و اپوزوسیون سوریه به میزبانی سازمان ملل متحد در ژنو سوئیس، برای نخستین بار در شش روز گذشته که آغاز شد، روز چهارشنبه شاهد پیشرفت بود و طرفین شاهد موارد امیدوارکننده ای بودند؛ هر چند با توجه به اتمام این گفت وگوها در پایان هفته جاری، نمی توان به حصول تحولی عمده امید داشت.

نصر الحریری، که پس از استفان دی میستورا نماینده ویژه سازمان ملل در امور سوریه در نشست خبری پس از مذاکرات امروز شرکت کرد، گفت «مردم سوریه بابت اشتباهاتی که دولت اوباما مرتکب شده، هزینه زیادی پرداخت کرده اند ... اوباما دروغ گفت و به هیچکدام از وعده هایش به مردم سوریه عمل نکرد.»

باراک اوباما رئیس جمهوری پیشین آمریکا از حزب دموکرات، که اول بهمن ماه کاخ سفید را به دونالد ترامپ از حزب جمهوریخواه تحویل داد، در طول جنگ داخلی سوریه که ششمین سال خود را سپری می کند، خواستار کناره گیری بشار اسد از قدرت بوده است. آقای اسد از ۱۷ سال پیش رئیس جمهوری سوریه است.

ایالات متحده با ارائه خدمات آموزشی، اسلحه و منابع مالی از شورشیان میانه رو مخالف اسد حمایت کرده است، اما برخی معتقدند خودداری از حمله نظامی به نیروهای دولتی سوریه در حمایت از مخالفان آن، موجب باز شدن فضا برای حضور نظامی روسیه و قدرت گیری دمشق و نیروهای ایرانی حامی آن شده است.

آقای الحریری در بخش دیگری از نشست خبری امروز، در پاسخ به پرسشی درباره این که چه مطلبی را در مذاکرات تاریخی روز پنجشنبه خود با مقام های روسی در میان گذاشته است، گفت «ما تاکید کردیم که ایران، از طریق صدها هزار جنگجوی مورد حمایت خود، نقشی شیطانی در داخل خاک سوریه ایفا می کند.»

مخالفان سوری تاکنون با مقام های روس حاضر در مذاکرات ژنو گفت وگو نکرده بودند و برخی دیپلمات ها می گویند این دیدار ممکن است چندان برای بشار اسد که مخالفان خود را «تروریست» می خواند خوشایند نباشد. ایران و روسیه حامیان سرسخت اسد هستند و می گویند نقش او باید در هر راه حلی لحاظ شود.

XS
SM
MD
LG