لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۵ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۱۵:۳۷

ارتش سوریه عملیات مین روبی در پالمیرا را آغاز کرد


یک روز پس از آن که ارتش سوریه اعلام کرد شهر تاریخی پالمیرا را از پیکارجویان داعش بازپس گرفته است، یک مقام امنیتی سوری از آغاز عملیات مین روبی در آن خبر داد.

به گزارش خبرگزاری آسوشیتدپرس، این مقام دولتی که نخواست هویتش فاش شود گفت که به دلیل تعداد زیاد مین‌های کار گذاشته توسط داعش، انتظار داریم این عملیات طولانی باشد.

نیروهای دولتی سوریه و شبه نظامیان متحد آنها روز پنجشنبه اعلام کردند کنترل این شهر باستانی را، که از آن با عنوان تدمر نیز یاد می‌شود، بار دیگر بطور کامل در دست گرفتند.

پالمیرا یا تدمر میراث باستانی و ارزشمند جهانی را در خود جای داده و این سومین بار در طول یک سال گذشته است که کنترل آن بین ارتش سوریه و داعش دست به دست می‌شود.

نیروهای دولتی سوریه با پشتیبانی هوایی روسیه اوایل فروردین ماه اعلام کردند که پالمیرا را از داعش پس گرفتند. اما حدود ۱۰ ماه بعد، بار دیگر کنترل آن منطقه را از دست دادند.

پیش از آغاز جنگ داخلی در سال ۲۰۱۱ میلادی، این مجموعه باستانی در صدر فهرست جاذبه‌های گردشگری سوریه بود و هر سال ده‌ها هزار توریست از آن دیدن می‌کردند.

داعش از این مجموعه، که در فهرست میراث جهانی یونسکو ثبت شده، برای مراسم اعدام و گردن زدن افراد استفاده می‌کرد و بخش‌هایی از آن را تخریب کرده است.

XS
SM
MD
LG