لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۵ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۱۰:۵۸

رئیس یک گروه مخالف اسد: دور دیگر مذاکرات صلح سوریه برگزار می‌شود


استفان دی میستورا نماینده ویژه سازمان ملل متحد (وسط) در امور سوریه در مذاکرات صلح سوریه در مقر اروپایی این سازمان در شهر ژنو سوئیس - ۱۱ اسفند ۱۳۹۵
استفان دی میستورا نماینده ویژه سازمان ملل متحد (وسط) در امور سوریه در مذاکرات صلح سوریه در مقر اروپایی این سازمان در شهر ژنو سوئیس - ۱۱ اسفند ۱۳۹۵

رئیس یکی از گروه‌های مخالف بشار اسد که در مذاکرات جاری صلح سوریه حضور دارد، می‌گوید سازمان ملل متحد احتمالا اواخر روز جمعه گفت‌وگوهای هشت روزه به میزبانی این نهاد بین المللی در ژنو سوئیس را جمع بندی، و دستور کار دور بعدی مذاکرات و تاریخ آن را مشخص خواهد کرد.

به گزارش خبرگزاری رویترز، جهاد مقدیسی رئیس «گروه قاهره» پس از دیدار با استفان دی میستورا نماینده ویژه سازمان ملل در امور سوریه، در تشریح اظهارات خود به خبرنگاران حاضر در محل برگزاری مذاکرات در مقر اروپایی این سازمان گفت، «می‌گذارم که میزبان این را اعلام کند.»

آقای مقدیسی با این حال درباره نتایج این دور از مذاکرات غیرمستقیم بین نمایندگان دولت و اپوزوسیون سوریه گفت، «بله، ما یک دستور کار داریم ... سه سبد مختلف داریم و احتمالا چهارمی هم در راه است. یک برنامه زمانی هم برای (ادامه مذاکرات در ماه جاری میلادی) مارس داریم.»

به نوشته خبرگزاری رویترز، آنچه او از آن با عنوان «سبد» نام برده است، در واقع موضوع یا سرفصلی است که باید طرفین درباره آن به گفت‌وگو بنشینند و شامل تنظیم قانون اساسی جدید، برگزاری انتخابات آزاد، و اصلاح ساز و کار اداره کشور در سوریه است.

دولت بشار اسد رئیس جمهوری سوریه خواستار اضافه کردن یک سرفصل یا سبد دیگر با عنوان مبارزه با تروریسم است. دمشق مخالفان خود را تروریست می‌خواند و این موضوع، تفکیک اپوزوسیون و گروه‌های افراطی مانند داعش را دشوار کرده است.

از سوی دیگر اصرار گروه‌های مخالف دولت سوریه بر نقش نداشتن بشار اسد در هرگونه راه حل سیاسی برای آینده کشور، یکی از دیگر دلایل عمده به نتیجه نرسیدن تلاش‌های دیپلماتیک بین المللی برای پایان دادن به جنگ داخلی شش ساله سوریه بوده است.

XS
SM
MD
LG