لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۵ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۲:۰۸

گزارش جدید سازمان ملل: دو طرف جنگ سوریه مرتکب جنایت جنگی شده‌اند


پائولو پینیِرو رئیس کمیسیون مستقل تحقیقات سازمان ملل متحد در مورد بحران سوریه - آرشیو
پائولو پینیِرو رئیس کمیسیون مستقل تحقیقات سازمان ملل متحد در مورد بحران سوریه - آرشیو

کمیسیون تحقیقات سازمان ملل متحد در مورد سوریه روز چهارشنبه در جدیدترین گزارش خود اعلام کرد که هر دو طرف درگیری، هم نیروهای دولتی که با حمله عمدی به کاروان حامل کمک‌های انسان‌دوستانه ۱۴ نفر را به کشتن داده و روند امدادرسانی را متوقف کرده و هم گروه‌های مخالف بشار اسد، مرتکب جنایات جنگی شده‌اند.

به گزارش خبرگزاری رویترز، در گزارش این کمیسیون مستقل نوشته شده نیروهای ارتش سوریه و روسیه در فاصله ماه ژوئیه تا ۲۲ دسامبر ۲۰۱۶ که شهر حلب سقوط کرد، روزانه حملات هوایی را در مناطق شرقی آن علیه مواضع مخالفان انجام دادند که منجر به کشته شدن صدها نفر و تخریب بیمارستان‌ها و مراکز درمانی شد.

در مقابل، شورشیان مخالف دمشق نیز با گلوله باران مناطق تحت کنترل نیروهای دولتی در غرب حلب، باعث کشته و زخمی شدن ده‌ها غیرنظامی شده‌اند. مخالفان اسد همچنین با جلوگیری از فرار غیرنظامیان ساکن شرق حلب به سمت مناطق غربی شهر، از آنها به عنوان سپر انسانی استفاده کرده‌اند که مصداق جنایت جنگی است.

پائولو پینیِرو رئیس این کمیسیون نیز روز چهارشنبه در یک نشست خبری در شهر ژنو سوئیس گفت، «ابعاد آنچه در حلب اتفاق افتاده در جنگ سوریه بی‌سابقه است. بیشتر حلب، که زمانی بزرگترین شهر سوریه بود و بافت قدیمی و آثار فرهنگی آن در فهرست میراث جهانی یونسکو ثبت شده است، اکنون با خاک یکسان شده است.»

وی با بیان این که همه کسانی که این شرایط ویرانگر و خانمان برنداز را رقم زده‌اند باید روزی در پیشگاه عدالت محاکمه شوند، گفت تیم او آماده است فهرست محرمانه مظنونان جنایات جنگی از همه طرف‌های درگیری سوریه را در اختیار نهاد دیگری از سازمان ملل متحد، که به منظور پیگیری این موارد تشکیل ‌می‌شود، قرار دهد.

در جدیدترین گزارش کمیسیون تحقیقات سازمان ملل متحد، درباره برخی اتهام‌های وارده به روسیه در مورد بمباران عمدی مناطق مسکونی و غیرنظامی شهر حلب نوشته آمده است که شواهد و مدارک قانع کننده‌ای که ثابت کند مسکو قوانین بین‌المللی را نقض کرده باشد، شناسایی نشده است.

جنگ داخلی سوریه، که ششمین سال خود را سپری می‌کند، حدود ۴۰۰ هزار کشته و میلیون‌ها نفر آواره بر جای گذاشته است.

روسیه و ایران از دولت بشار اسد رئیس دولت حاکم بر دمشق حمایت کرده و ایالات متحده، عربستان سعودی، ترکیه و برخی دیگر از کشورهای غربی و منطقه‌‌ای از گروه‌های مخالف او حمایت می‌کنند.

XS
SM
MD
LG