لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۵ تیر ۱۴۰۳ ایران ۰۰:۱۵

طاق باستانی پالمیرای سوریه در لندن و نیویورک شبیه سازی می‌شود


شبیه سازی یک بنای باقی مانده از حملات ویرانگر گروه افراطی داعش در شهر باستانی پالمیرای سوریه، در لندن و نیویورک به نمایش گذاشته می شود.

این سازه ۱۵ متری یکی از چند قطعه سالم مانده از معبد دو هزار ساله "بل" از حملات منظم و برنامه ریزی شده پیکارجویان داعش در آن مجموعه باستانی است.

بناهای شبیه سازی شده، یکی از بخش های عمده برای سری برنامه های هفته میراث جهانی خواهد بود، که برای ماه آوریل آینده و با موضوع شبیه سازی و بازسازی برنامه ریزی شده است.

این برنامه همچنین به عنوان یک حرکت نمادین علیه افراط گرایی مذهبی و تحرکات اسلامگرایان افراطی در محو تاریخ پیش از اسلام در خاور میانه به شمار می رود.

پالمیرا که به "مروارید صحرا" معروف است و معنایش شهر نخل ها است، در ۲۱۰ کیلومتری شمال شرق دمشق قرار دارد. قبل از آغاز جنگ داخلی در سوریه در سال ۲۰۱۱ میلادی، هر ساله بیش از ۱۵۰ هزار گردشگر از این شهر باستانی بازدید می کردند.

معبد بل تا قبل از حمله پیکارجویان داعش در نیمه تابستان امسال، یکی از بهترین نقاط محافظت شده پالمیرا بود. داعش خالد الاسعد باستان شناس ۸۲ ساله سوری را که چهار دهه از عمرش را صرف مطالعه پالمیرا کرده بود، گردن زد و در پالمیرا به دار آویخت.

ساخت نسخه های مشابه ورودی معبد بل را مؤسسه باستان شناسی دیجیتال، که نهادی مشترک بین دانشگاه هاروارد، دانشگاه آکسفورد و موزه آینده دبی است پیشنهاد کرده است.

این مؤسسه در همکاری با سازمان آموزشی، علمی و فرهنگی ملل متحد، یونسکو، پروژه فوق را چند ماه پیش با تحویل دوربین های سه بعدی به عکاسان داوطلب آغاز کرد، تا از سوژه های در خطر در مناطق جنگی در تمامی منطقه خاورمیانه و شمال آفریقا تصویربرداری کنند.

مدیران پروژه امیدوار هستند تا از تصاویر بدست آمده، برای کارهای تحقیقاتی، برنامه های آموزشی و شبیه سازی سه بعدی در ابعاد واقعی بهره گیرند.

XS
SM
MD
LG