لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۱۰ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۰:۳۸

تخریب معابد سه گانه پالمیرا توسط داعش


یک مقام دولت سوریه روز جمعه گفت پیکارجویان افراطی گروه موسوم به دولت اسلامی سه معبد برجی شکل باستانی را در روزهای اخیر در شهر پالمیرای سوریه ویران کرده‌اند.

این زیارتگاه‌های برجی شکل که در بلندی ساخته شده‌اند، چهره‌های ویژه‌ای در شهری که در دوره امپراتوری روم به وجود آمد، تلقی می‌شدند.

به گزارش خبرگزاری آسوشیندپرس به نقل از مسئول سازمان موزه‌ها و اشیای عتیقه سوریه، پیکارجویان داعش این برج‌های تاریخی، از جمله برج «الحابل» که به سال ۱۰۳ پس از میلاد باز می‌گردد را ۱۰ روز پیش تخریب کردند.

به گفته مأمون عبدالکریم، این اطلاعات بر اظهارات شاهدان و تصاویر ماهواره‌ای مرکز پژوهش‌های شرق در بوستون ایالات متحده استوار است.

بخش میراث تاریخی سوریه در این مرکز پژوهشی، در گزارشی که روز پنجشنبه منتشر شد گفته است که گروه داعش از پایان ماه ژوئن، در دو مرحله، هفت زیارتگاه برجی شکل در چالمیرا را ویران کرده است؛ که جدیدترین دور این تخریب‌ها، بین ۲۷ اوت (۵ شهریور ماه) و ۲ سپتامبر (۱۱ شهرویور ماه) صورت گرفت.

پبکارجوبان افراطی داعش مدعی هستند آثار و عبادتگاه‌های باستانی "بت پرستی" را تبلیغ می‌کنند. آنها پیشتر گورستان‌ها و زیاتگاه‌های اسلامی نزدیک‌تر به دوره معاصر را نیز ویران کرده بودند.

یونسکو، سازمان علمی و فرهنگی سازمان ملل متحد نیز تخریب آثار ارزشمند تاریخی در مجموعه پالمیرا را «جنایتی غیرقابل تحمل علیه تمدن بشری» خوانده و آن را محکوم کرده است.

XS
SM
MD
LG