لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۲۶ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۰۳:۲۷

سازمان ملل: تصاویر ماهواره‌ای تخریب معبد باستانی در پالمیرا را تایید می کنند


تصاویر ماهواره ای از یک معبد تاریخی در پالمیرای سوریه حاکی از تخریب آن توسط پیکارجویان داعش است.
تصاویر ماهواره ای از یک معبد تاریخی در پالمیرای سوریه حاکی از تخریب آن توسط پیکارجویان داعش است.

یک روز پس از انتشار اخبار تایید نشده از تخریب یک معبد باستانی دیگر در مجموعه تاریخی پالمیرا در سوریه، سازمان ملل متحد گفت تصاویر ماهواره‌ای نشان می‌دهند که گروه "دولت اسلامی" (داعش) این معبد باستانی را ویران کرده است.

فعالان سوری و ساکنان محلی، روز دوشنبه از تخریب وسیع معبد دو هزار ساله "بِل" در پالمیرا بر اثر بمبگذاری های گروه افراطی داعش خبر داده بودند.

به باور مردم سوریه، این معبد ۲ هزار ساله یکی از مهم‌ترین مکان‌های مذهبی باستانی سوریه بوده است. با این حال رئیس سازمان آثار باستانی سوریه بر این باور است که هنوز بخشی از این معبد پابرجا است.

گروه داعش هفته گذشته تصاویر ویدئویی منتشر کرد که پیکارجویان داعش را در حال تخریب یک معبد باستانی نشان می‌داد.

داعش اواخر اردیبهشت ماه کنترل کامل پالمیرا را به دست گرفت و پس از مدتی اقدام به تخریب بخش هایی از آن کرد. سازمان ملل متحد این اقدامات داعش را جنایت جنگی خوانده است.

این گروه همچنین روز ۱۸ اوت (۲۷ مرداد ماه)، خالد الاسد باستان شناس ۸۲ ساله برجسته سوریه،که بیش از ۴۰ سال مسئولیت حفظ ماندگارهای تاریخی در شهر باستانی پالمیرا را بر عهده داشت، به قتل رساند.

تخریب آثار باستانی و بناهای فرهنگی اقلیت های دینی توسط جنگجویان داعش در عراق نیز سابقه دارد. داعش چندی پیش آثار شهر باستانی نمرود در عراق را نیز ویران کرده بود.

XS
SM
MD
LG