لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۷ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۱:۲۲

داعش دو زیارتگاه باستانی را در پالمیرا ویران کرد


پیکارجویان گروه موسوم به دولت اسلامی، دو زیارتگاه مسلمانان در شهر باستانی پالمیرا را ویران کرده اند.

آنها کنترل سایت باستانی پالمیرا، میراث جهانی یونسکو را قدمت آن به ۲ هزار سال پیش باز می گردد، ماه پیش میلادی بدست گرفتند و هراس هایی را در مورد بقای آن موجب شدند.

به گزارش شبکه خبری سی ان ان، مامون عبدالکریم، مدیر دبیرخانه عمومی آثار عتیقه و موزه ها در سوریه، روز چهار شنبه دربیانیه ای گفت دبیرخانه چهار روز پیش از طریق مردم پالمیرا از ویران شدن زیارتگاه ها آگاه شد.

در بیانیه گفته می شود «داعش دو زیارتگاه باستانی در پالمیرا را منفجر کرده و عکس های این جنایت زشت علیه میراث فرهنگی سوریه را در فیس بوک منتشر کرده است.»

یکی از مقبره ها ویران شده متعلق به محمد بن علی، از تبار علی ابن ابیطالب – امام اول شیعیان – است که در تپه ای در ۴ کیلومتری پالمیرا قرار دارد.

بیانیه حاکی است پیکارجویان داعش همچنین زیارتگاه ابو بهاء الدین، یک شخصیت مذهبی از پالمیرا را که به ۵۰۰ سال پیش باز می گردد، منفجر کردند.

استیلای داعش بر پالمیرا، به گزارش گروه ناظر بر حقوق بشر سوریه، در پی اعدام ده ها نیرو و شهروند اسیر صورت می گیرد.

پالمیرا که «عروس صحرا» نیز نامیده می شود، مجموعه ای از ویرانه ها در صحرای شمال شرقی سوریه است که زمانی شهری عظیم بود و در یک مسیر تجارتی مهم، که ایران، هند و چین را به امپراتوری رم پیوند می داد، قرار داشت.

تام هالند، مورخ و داستان نویس بریتانیایی، این سایت را «آمیزه خارق العاده ای از تاثیرات اروپای دوران قدیم و ایران که با تاثیرات اعراب در آمیخته» توصیف می کند.

او ماه پیش به سی ان ان گفت انهدام پالمیرا فقط یک تراژدی برای سوریه نیست، یک فقدان جهانی است.

XS
SM
MD
LG