لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۱۷ آذر ۱۴۰۲ ایران ۰۴:۱۲

«داعش ۴۰۰ نفر را در پالمیرا اعدام کرد»


عکس منتشر شده از سوی سایت وابسته به داعش که پرچم این گروه را بر فراز قلعه پالمیرا نشان می دهد
عکس منتشر شده از سوی سایت وابسته به داعش که پرچم این گروه را بر فراز قلعه پالمیرا نشان می دهد

رسانه دولتی سوریه روز یکشنبه اعلام کرد پیکارجویان داعش، از زمان تصرف شهر باستانی پالمیرا، دست کم ۴۰۰ نفر را در این شهر اعدام کرده اند.

خبرگزاری رویترز می گوید این خبر را فورا نمی توان تایید کرد اما آمار داده شده دولتی با گزارش های فعالان سوری در مورد میزان اعدام های داعش در پالمیرا مطابقت دارد.

جمعیت شهر باستانی پالمیرا حدود ۵۰ هزار نفر است.

رسانه دولتی سوریه گفته است این افراد تحت عنوان همکاری با دولت دمشق کشته شده اند و پیکارجویان «دولت اسلامی» اجساد آنها را نیز مثله کرده اند.

پیکار جویان گروه موسوم به دولت اسلامی روز شنبه وارد موزه پالمیرا شدند، در همین حال ائتلاف به رهبری آمریکا به حملات هوایی به تاسیسات داعش در نزدیکی این شهر باستانی ادامه داد.

داعش، شهر پالمیرا در استان حمص را روز چهارشنبه تصرف کرد. بیم آن می رود این گروه معابد ۲ هزار ساله، مقبره ها و ستون های واقع در جنوب این شهر را ویران کند.

با این حال، یک مقام سوری گفت آثار هنری از موزه بیرون برده شده اند و در جای امن قرار دارند.

وزارت دفاع آمریکا در اطلاعیه ای گفت هواپیماهای ائتلاف به یک موضع داعش در نزدیک پالمیرا حمله کردند و شش آتشبار ضد هوایی و یک واحد توپخانه را درهم کوبیدند.

به نظر می رسد این حملات به نیروهای بشار اسد کمک خواهد کرد، اما آسوشیتدپرس به نقل از کارشناسان و باستانشناسان می گوید حملات چند روز پس از استیلای داعش بر شهر، بسیار اندک و بسیار دیر است.

تصویرهایی که در صفحات توئیتر طرفداران «دولت اسلامی» منتشر شده، پرچم سیاه داعش را برفراز قلعه متعلق به دوره اسلامی نشان می دهد. یک مقام گفت این واقعیت که قلعه به دوره تمدن اسلامی باز می گردد ممکن است آن را از آن نوع ویرانی هایی که اعضای داعش بر مکان های میراث پیش از اسلام وارد آوردند، حفظ کند.

گزارش آسوشیتدپرس حاکی است پیکارجویان تا کنون بیشتر بر تحکیم کنترل خود بر شهر متمرکز بوده اند. پیکارجویان در جستجوی سربازان دولتی و شبه نظامیان طرفدار دولت به خانه ها می روند، و، به گفته فعالان و مقامات دولت، در برخی موارد، کسانی را که پیدا می کنند علنا می کشند.

XS
SM
MD
LG