لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۲۹ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۰۵:۱۵

ویدیو فاش‌شده از کشتار غیرنظامیان در سوریه؛ آمریکا: نمونه‌ای از جنایات رژیم اسد است


تصاویر کشتار دسته جمعی غیرنظامیان در سوریه در سال ٢٠١٣، که در یک ویدیو تازه فاش شده است، واکنش‌های گسترده‌ای را به دنبال داشته است. وزارت امور خارجه آمریکا می‌گوید این ویدئو شواهد بیشتری از جنایات جنگی رژیم بشار اسد را نشان می‌دهد.

بخش هایی از این ویدئو برای نخستین بار توسط روزنامه بریتانیایی گاردین منتشر شد. ویدیو کشتار دسته جمعی غیرنظامیان در محله «التضامن» دمشق در آوریل سال ٢٠١٣ را نشان می‌دهد.

نسخه کامل‌تر این ویدئو بعداً توسط رسانه‌های دیگر هم منتشر شد.

۴۱ تن در این ویدیو توسط نیروهای واحد ۲۲۷ سازمان اطلاعات سوریه، در حالی که دست‌ها و چشم‌هایشان بسته شده، کشته می شوند و سپس جسدهای آنها به آتش کشیده می‌شود.

به گزارش گاردین، این ویدیو از لب‌تاپ یکی از اعضای این واحد اطلاعاتی سوریه به دست آمده است.

سخنگوی وزارت خارجه آمریکا، روز جمعه، با انتشار بیانیه‌ای، «جنایات به تصویر کشیده شده» در این ویدئو را به شدت محکوم کرد.

به گفته ند پراس، این ویدئو شواهد بیشتری از جنایات جنگی رژیم بشار اسد ارائه می‌دهد و یک نمونه دیگر از وحشتی است که مردم سوریه برای بیش از یک دهه متحمل شده‌اند.

پس از انتشار این ویدئو، بسیاری از گروه‌های سوریه ای با انتقاد از جامعه جهانی، خواهان اقدامات قاطع‌تری برای مقابله با جنایات رژیم اسد شده‌اند.

معاون سفیر ایالات متحده در سازمان ملل متحد هم روز گذشته در بیانیه‌ای گفت که رژیم سوریه معاهده منع استفاده از سلاح‌های شیمیایی را زیر پا گذاشته و از سلاح شیمیایی علیه مردم خود استفاده کرده است.

به گفته ریچارد میلز، رژیم سوریه از آغاز جنگ داخلی این کشور، ۵۰ بار از سلاح شیمیایی استفاده کرده است.

طبق گزارش دیده‌بان حقوق بشر سوریه، از آغاز جنگ سوریه در سال ٢٠١١، بیش از ۶۰۰ هزار تن در این کشور کشته شده‌اند.

XS
SM
MD
LG