لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۳ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۷:۰۶

گورهای دسته‌جمعی در ماریوپول؛ سازمان ملل از شواهد ارتکاب «جنایت جنگی» توسط روسیه پرده برداشت


ساکنان ماریوپول در کنار یک ساختمان تخریب‌شده توسط روسیه. ٢١ آوریل ٢٠٢٢
ساکنان ماریوپول در کنار یک ساختمان تخریب‌شده توسط روسیه. ٢١ آوریل ٢٠٢٢

دفتر حقوق بشر سازمان ملل می‌گوید شواهد فزاینده‌ای درباره وقوع «جنایات جنگی» طی تهاجم روسیه به اوکراین وجود دارد.

میشل باشله، کمیسر عالی حقوق بشر سازمان ملل روز جمعه از اقدامات «وحشتناک» علیه غیرنظامیان خبر داد. به گفته وی، نیروهای روسیه با بمباران مناطق مسکونی موجب مرگ غیرنظامیان و تخریب بیمارستان‌ها، مدارس، و دیگر زیرساخت‌های غیرنظامی شده‌اند که برابر با «جنایت جنگی» هستند.

دفتر حقوق بشر سازمان ملل از آغاز تهاجم روسیه در ٢۴ فوریه تاکنون مرگ ٢ هزار و ۳۴۵ اوکراینی و زخمی‌شدن ٢هزار و ٩١٩ نفر دیگر را تایید کرده اما میشل باشله معتقد است با آشکار شدن تدریجی جزئیات درباره ماریوپول و سایر مناطق این عدد «بسیار بالاتر» خواهد رفت.

به گفته کمیسر عالی حقوق بشر سازمان ملل دست‌کم ٣ هزار اوکراینی دیگر به دلیل عدم دریافت خدمات پزشکی مورد نیاز جان باخته‌اند و ۷۵ مورد اتهام آزار و خشونت جنسی توسط سربازان روس علیه زنان، مردان، دختران و پسران اوکراینی به ثبت رسیده است.

اما در روسیه رستم میکایف، معاون فرمانده ناحیه نظامی مرکزی، روز جمعه اعلام کرد مسکو می‌خواهد کنترل تمام مناطق شرقی و جنوبی اوکراین را در دست بگیرد. وزارت دفاع اوکراین در واکنش به این گفته‌ها، آن را دلیلی بر کذب بودن ادعای پوتین مبنی بر جنگ با نازی‌ها دانسته و افزوده جنگ‌طلبی روسیه «عین امپریالیسم» است.

تصاویری از گورهای دسته‌جمعی در ماریوپول

تصاویر ماهواره‌ای جدید حاکی از وجود گورهای دسته‌جمعی در نزدیکی ماریوپول است. مقامات محلی، روسیه را به دفن ٩ هزار غیرنظامی اوکراینی در این گورها با هدف پنهان کردن قتل‌عام در جریان محاصره این شهر بندری متهم می‌کنند.

بر اساس این تصاویر، پیکر جانباختگان ساکن ماریوپول در بیش از ٢٠٠ گور دسته‌جمعی در کنار یک قبرستان ماریوپول دفن شده‌.

انتشار این تصاویر ساعاتی پس از آن صورت گرفت که ولادیمیر پوتین، علیرغم وجود حدود ٢ هزار جنگجوی اوکراینی در یک کارخانه بزرگ فولاد در ماریوپول، مدعی پیروزی در نبرد برای تصرف این شهر شده بود. پوتین به سربازان خود دستور داده به جای حمله به این کارخانه، آن را مسدود کنند «تا حتی یک مگس هم از آن عبور نکند.» وزارت دفاع بریتانیا عدم تمایل روس‌ها به کنترل این کارخانه را به اولویت تمرکز نیروهای روسیه بر پیشروی در سایر مناطق شرق اوکراین نسبت داده است.

حدود سه هفته پیش گورهای دسته‌جمعی و جنازه‌های صدها اوکراینی در شهر بوچا و دیگر شهرهای اطراف کی‌یف، پایتخت، نیز کشف شده بودند.

بدین‌ترتیب به نظر می‌رسد نیروهای روسیه پس از حدود دو ماه بمباران مرگبار شهر ماریوپول توانسته‌اند کنترل بخش اعظم این شهر را در دست بگیرند و با ایجاد یک پل زمینی میان شبه‌جزیره کریمه و روسیه، با نیرو و توان بیشتری بر روی منطقه دونباس در شرق متمرکز شوند.

بر اساس گزارش‌ها حدود ١٠٠ هزار ساکن ماریوپول از جمعیت ۴۳٠ هزاری آن هنوز در این شهر گیر افتاده‌اند و با کمبود شدید غذا، آب، برق و دارو دست و پنجه نرم می‌کنند.

XS
SM
MD
LG