لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۷ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۲۰:۳۷

کشته شدن ۲۰ نفر در تیراندازی نیروهای اسراییل به معترضان در جولان


نظامیان اسراییل در حال هدف گیری، بلندی های جولان - ۵ مه ۲۰۱۱
نظامیان اسراییل در حال هدف گیری، بلندی های جولان - ۵ مه ۲۰۱۱

نیروهای ارتش اسراییل روز یکشنبه به سمت صدها نفر از معترضان حامی فلسطینی ها که سعی داشتند از حصار سیم خاردار بین سوریه و بلندی های جولان عبور کنند، شلیک کردند.

رسانه دولتی سوریه می گوید در این تیراندازی ۲۰ نفر از جمله یک زن و یک پسر نوجوان کشته و ۳۲۵ نفر مجروح شدند.

مسوولان بیمارستانی سوریه این تعداد تلفات را تایید و اسامی آنها ار اعلام کردند. تا شب، جمعیت معترض به بیش از هزار نفر افزایش یافت. آنان در حالیکه با سربازان اسراییلی فاصله داشتند، به خواندن نماز و سردادن شعار پرداختند.

یک سخنگوی ارتش اسراییل گفت به رغم هشدارهای فراوان، هم از طریق لفظی و هم شلیک هوایی، ده ها نفر از سوری ها حرکت به سمت مرز را ادامه داند. او گفت نیروهای اسراییلی به جز تیراندازی به سمت پای معترضان به منظور بازداشتن آنها از اقدامات دیگر، «هیچ چاره دیگری نداشتند».

مسوولان اسراییل، مقامات سوریه را متهم می کنند که اجازه داده است نا آرامی های روز یکشنبه روی دهد. آنان می گویند سوریه برای انحراف توجه بین المللی از سرکوب خونبار خیزش علیه حکومت بشار اسد دست به چنین اقدامی زده است. رسیدن به مرز سوریه بدون اجازه دولت ممکن نیست.

در گذرگاه اصلی کرانه باختری به اورشلیم، چند صد نفر از جوانان فلسطینی، به ایست بازرسی قلندیا نزدیک شدند و با سربازان اسراییلی درگیر شدند. سربازان اسراییلی به سمت آنان گلوله های پلاستیکی و گاز اشک آور پرتاب کردند.

اما مرز اسراییل با غزه، لبنان و اردن آرام بود چرا که دولت های این مناطق از نزدیک شدن معترضان به مرز جلوگیری کردند.

ساعاتی پیش از آغاز خشونت ها، بنیامین نتانیاهو نخست وزیر اسراییل گفت برای حفاظت از مرزها، به نیروهای اسراییلی دستور داده است که با خویشتن داری اما با قاطعیت عمل کنند.

معترضان، به مناسبت ۴۴ امین سالگرد شکست اعراب در جنگ ۱۹۶۷ خاورمیانه به سمت مرزها رفتند.

XS
SM
MD
LG