لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۲۶ تیر ۱۴۰۳ ایران ۱۲:۵۸

نتانیاهو بازگشت به مرزهای پیش از سال ۱۹۶۷ را رد کرد


نتانیاهو در همایش کمیته روابط عمومی اسراییل - آمریکا موسوم به ایپک، در واشنگتن ۲۳ مه ۲۰۱۱
نتانیاهو در همایش کمیته روابط عمومی اسراییل - آمریکا موسوم به ایپک، در واشنگتن ۲۳ مه ۲۰۱۱

پیمان صلح بین اسراییل و فلسطینیان نمی تواند بازگشت اسراییل به مرزهای «غیر قابل دفاع» سال ۱۹۶۷ را شامل شود.

بنیامین نتانیاهو، نخست وزیر اسراییل دوشنبه شب در همایش کمیته روابط عمومی اسراییل - آمریکا در واشنگتن همچنین تصریح کرد صلح تنها زمانی برقرار خواهد شد که فلسطینیان موجودیت اسراییل را به رسمیت بشناسند.

باراک اوباما رییس جمهوری آمریکا روز یکشنبه در گردهمایی یکی از گروه های اصلی حامی اسراییل گفت اسراییل باید تصمیم های دشواری را که برای رسیدن به صلح در خاورمیانه لازم است، اتخاذ کند. به گفته رییس جمهوری آمریکا بازگشت به مرزهای پیش از سال ۱۹۶۷ به عنوان مبنای مذاکرات از جمله این گزینه هاست.

نتانیاهو بارها این پیشنهاد را رد کرده است. وی در سخنرانی دوشنبه شب تاکید کرد وقت آن است که تا به سرزنش اسراییل به عنوان مشکل خاورمیانه، که در علاقه مردم کشورهای سراسر منطقه به آزادی، پیشرفت و زندگی بهتر ریشه دارد، پایان داده شود. وی افزود دمکراسی اسراییل باید الگوی کشورهای دیگر قرار گیرد.

نتانیاهو روز دوشنبه در کاخ سفید با جو بایدن، معاون رییس جمهوری آمریکا گفت و گو کرده بود. دو طرف در این مذاکرات بر مناسبات اسراییل و آمریکا تاکید کرده بودند. نخست وزیر اسراییل روز سه شنبه در اجلاس مشترک کنگره آمریکا سخنرانی می کند. ناظران این سخنان را مهم خوانده اند. وی روز دوشنبه گفت در این سخنرانی چارچوب صلح اسراییل و فلسطینیان را تشریح خواهد کرد. نتانیاهو گفت چنین صلحی همه مشکلات مزمن در خاورمیانه را حل نخواهد کرد. وی افزود اما آنچه نیاز داریم یک دمکراسی واقعی است که انتخابات، آزادی های بیان، مطبوعات و حقوق زنان، همجنسگرایان و اقلیت ها را شامل شود. نتانیاهو همچنین همکاری بین اسراییل و آمریکا در علوم، فناوری، تجارت و سرمایه گذاری را مورد تاکید قرار داد.

XS
SM
MD
LG