لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۲۴ تیر ۱۴۰۳ ایران ۱۷:۴۶

نيويورک تايمز: سفر نتانياهو به واشنگتن شکستی ديپلماتيک بود


نيويورک تايمز: سفر نتانياهو به واشنگتن شکستی ديپلماتيک بود
نيويورک تايمز: سفر نتانياهو به واشنگتن شکستی ديپلماتيک بود

روزنامه های انگليسی زبان همچنان درباره رويدادهای خاورميانه و ايران بحث می کنند.

وال استريت جورنال می نويسد از روز شنبه گذرکاه رَفَح ميان مصر و نوار غزه برای هميشه به روی ساکنان غزه باز می شود.

اين تازه ترين رويداد درپی روی کارآمدن رژيم کنونی در مصراست که نسبت به رژيم مبارک همکاری کمتری با اسراييل دارد.اسراييل درسال ۲۰۰۷ به دنبال کنترل حماس برغزه با همکاری مصر اين سرزمين را درمحاصره کامل قرارداد.اما همکاری مبارک در ميان مصريها از محبوبيت برخوردار نبود و تلاش اخير مصر درآشتی دادن حماس و فتح موجب ناخشنودی بيشتر اسراييل از سياست قاهره شد. وال استريت جورنال می افزايد درپرتو اين تحولات بود که پرزيدنت اوباما آشکارا از اسراييل خواست به فلسطينی ها امتيازهائی بدهد تا گفتگوهای صلح از سرگرفته شود اما بنيامين نتانياهو در ديدار از واشنگتن پيشنهاد رييس جمهوری آمريکا را رد کرد.

نيويورک تايمز سفر نتانياهو به واشنگتن را شکستی ديپلماتيک قلمداد کرده و می نويسد با همه تلاش نخست وزير در جلب حمايت رييس جمهوری آمريکا و کنگره از سياست خود، اميدها برای صلح با فلسطينی ها برباد رفت چون اين سخنان نه تنها نتوانست فلسطينی ها را به ميز گفتگو بازگرداند بلکه آنهارا مصمم ترکرد که برای شناسانی کشور آينده فلسطينی به سازمان ملل رجوع کنند، کاری که اسراييل پيشاپيش باآن مخالفت کرده است.

هاآرتص روزنامه اسراييلی با اشاره به تحريم شرکت برادران آفر دراسراييل از سوی آمريکا به خاطر ارتباطهای گسترده اين شرکت با جمهوری اسلامی ايران می نويسد بنيامين نتانياهو مدام از نياز به تحريم شرکتهای طرف معامله با تهران و اقدام گسترده عليه ايران سخن گفته اما نتوانسته است شرکتها و افراد اسراييلی را از تجارت غيرمستقيم با ايران بازدارد. او همچنين نتوانسته است عليه شرکتهای بين المللی که با تهران معامله دارند و طرف قراردادهای بزرگ شرکتهای دولتی اسراييل هستند کاری بکند.

لس آنجلس تايمزمقاله بلندی دارد درباره سوگواری مردم ايران در روز خاکسپار ی ناصرحجازی دروازه بان تيم ملی فوتبال ايران که روز دوشنبه براثر بيماری سرطان ريه درتهران درگذشت. لس آنجلس تايمز می نويسد ناصر حجازی ازطرفداران ميرحسين موسوی نامزد انتخابات بحث انگيز رياست جمهوری سال ۱۳۸۸ بود و اخيرا از سياست دولت انتقاد کرده و گفته بود وقتی وضعيت سخت زندگی مردم را می بينم بيماری ام شدت پيدا می کند.

واشنگتن پست با اشاره به راه پيمايی سپاه مهدی به رهبری مقتدا صدر در بغداد و مخالفت با تمديد مدت حضور سربازان آمريکايی درعراق می نويسد هزاران تن از اعضای سپاه مهدی در يونيفورم درراه پيمايی روز چهارشنبه جنبه های ضد آمريکايی ديدگاه مقتدا صدررا به نمايش گذاشتند.

XS
SM
MD
LG