لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۸ آذر ۱۴۰۲ ایران ۰۳:۳۶

شمار تلفات سرکوب معترضان در شمال غرب سوريه به ۳۵ نفر افزایش یافت


شمار تلفات سرکوب معترضان در شمال غرب سوريه به ۳۵ نفر افزایش یافت
شمار تلفات سرکوب معترضان در شمال غرب سوريه به ۳۵ نفر افزایش یافت

سوری های مدافع حقوق بشر می گويند شمار تلفات سرکوب دو روزه معترضان توسط نیروهای دولتی در شمال غرب سوریه، به ۳۵ نفر افزايش يافته است.

این در حالی است که چهره های اپوزیسیون در خارج از کشور خواهان در انزوا قرار دادن بشار اسد، رییس جمهوری سوریه شده اند.

زد و خوردهای خشونت آميز ميان تظاهرات کنندگان و نيروهای دولتی که از روز شنبه و پس از حضور ده ها هزار نفر در مراسم خاکسپاری و ترحيم قربانيان سرکوب های قبلی شروع شده بود، روز يکشنبه نيز ادامه داشت.

تعداد جدید کشته شدگان، شامل ۶ مامور امنیتی سوریه نیز می شود که در جریان علمیات در شهرک شمالی جسرالشغورو همچنین خان شیخون کشته شدند.

ساکنان و فعالان می گویند ارتش سوریه از شهر مرکزی حما و روستاهای جنوبی عقب نشینی کردند اما شرایط در آن مناطق همچنان تنش آلود است.

حقوق بشری ها همچنين می گويند دست کم ۶۵ نفر روز جمعه، عمدتا در شهرک حما واقع در ۳۰۰ کيلومتری شمال دمشق کشته شدند.این آمار به دلیل محدود کردن شدید فعالیت رسانه های بین المللی در سوریه توسط دولت این کشور و اخراج خبرنگاران خارجی، مستقلا نمی تواند تایید شود.

شاهدان می گويند نيروهای امنيتی برای متفرق ساختن ده ها هزار معترضی که پس از نماز جمعه با رفتن به خيابان های حما خواستار استعفای بشار الاسد شده بودند، تیر جنگی شليک می کردند.

مخالفان در سوريه از ماه مارس تا کنون اغلب همه روزه ضمن برپایی تظاهرات خواستار اصلاحات دمکراتيک و پايان دادن به ۱۱ سال حکومت استبدادی آقای اسد شده اند.

در نشستی در بروکسل، چهره های عمدتا اپوزیسیون سوریه، خواستار افزایش بیشتر دولت های خارجی و سازمان ملل متحد بر آقای اسد شدند. آنان می گویند برای طرح پرونده آقای اسد در دادگاه های آمریکا، اتحادیه اروپا و دیوان بین المللی کیفری در لاهه کار می کنند.

آمریکا و اتحادیه اروپا آقای اسد و دایره درونی دولت وی را تحریم کرده اند.

گروه های حقوق بشری می گویند از زمان آغاز سرکوب معترضان در سوریه، دست کم ۱۱۰۰ نفر کشته و بیش از ده هزار نفر بازداشت شده اند.

XS
SM
MD
LG