لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۱۰ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۰۶:۲۵

سخنان اوباما درباره اوضاع خاورمیانه


باراک اوباما، رییس جمهوری آمریکا گفت «برای شش ماه، ما دگرگونی خارق العاده ای را که در خاورمیانه و شمال آفریقا جریان دارد شاهد بوده ایم.»

آقای اوباما در سخنانی در روز ۲۹ اردیبهشت، رویدادهای چشمگیری را که در دسامبر ۲۰۱۰ در تونس با اعتراضات انبوه آغاز شد و به دو دهه حکومت دیکتاتوری پایان داد، بررسی کرد. معترضان در مصر، لیبی، سوریه و نقاط دیگر منطقه، با الهام از تونس، به خیابان ها ریختند تا حقوق انسانی سرکوفته خود و دمکراسی واقعی را درخواست کنند. پرزیدنت اوباما یادآور شد «دگرگونی و تغییری که این مردان و زنان در مدت شش ماه موجب شده اند، از آنچه تروریست ها در ده ها سال به دست آورده اند بیشتر بوده است.»

پرزیدنت اوباما تصریح کرد آمریکا به سهم خود همچنان متعهد است «با تروریسم مقابله کند، راه را بر گسترش تسلیحات اتمی ببندد، جریان آزادانه بازرگانی را مسلم سازد، از امنیت منطقه حفاظت کند، برای امنیت اسراییل بایستد و صلح اعراب و اسراییل را دنبال کند.»

پرزیدنت اوباما اظهار داشت آمریکا همچنین باید با فروتنی از آرمان های گسترده تر شهروندان عادی در خاورمیانه سخن بگوید. وی گفت «نباید تردیدی وجود داشته باشد که ایالات متحده آمریکا از تغییری که خودگردانی و فرصت را پیش ببرد استقبال می کند.»

آمریکا به پای بندی به اصول اساسی مخالفت با خشونت و سرکوب علیه مردم منطقه، حقوق انسانی جهانی و حق ملت های منطقه برای انتخاب رهبرانشان ادامه خواهد داد.

پرزیدنت اوباما افزود «پیشبرد اصلاحات در سراسر منطقه و حمایت از انتقال به دمکراسی، سیاست آمریکا خواهد بود. این سیاست، لیبی را که در آنجا مردم سعی دارند خود را از دیکتاتوری معمر قذافی رها کنند شامل می شود.»

پرزیدنت اوباما در مورد سوریه گفت «بشار اسد اینک گزینه ای در برابر خود دارد - می تواند مردم سوریه را در یک انتقال دمکراتیک رهبری کند. یا از سر راه کنار برود.»

پرزیدنت اوباما در ادامه سخنان خود کفت دولت بحرین «باید شرایطی برای گفت و شنود فراهم آورد و مخالفان باید در به وجود آوردن یک آینده درست برای تمام بحرینی ها مشارکت کنند.»

آمریکا با پیشبرد تجارت، سرمایه گذاری و ثبات اقتصادی برای مصر و تونس، به انتقال به سوی دمکراسی در منطقه کمک خواهد کرد.

آقای اوباما گفت «دگرگونی در منطقه آسان نخواهد بود، اما مهمتر از آن است که شکست بخورد. آمریکا نمی تواند در ایستادن در کنار کسانی که در تلاش رسیدن به حقوقشان هستند درنگ کند.»

XS
SM
MD
LG