لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۸ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۱:۱۷

استقبال مشروط اسرائیل از آتش‌بس سوریه؛ ایران و گروهایش رخنه نکنند


اسرائیل از آتش‌بس در جنوب غربی سوریه که با میانجی‌گری آمریکا و روسیه، از روز یکشنبه به اجرا درآمده، به طور مشروط استقبال کرد. نخست وزیر اسرائیل می گوید این آتش بس نباید بهانه ای شود که ایران و «گروه های دست نشانده» اش در جنوب سوریه نفوذ کنند.

بنیامین نتانیاهو نخست وزیر اسرائیل در سخنان روز یکشنبه در کابینه دولت به صورت مشروط از آتش بس در جنوب سوریه ابراز رضایت کرد.

وی گفت: اسرائیل از آتش بس جنوب سوریه استقبال می کند اما این آتش بس نباید راه رخنه نظامی ایران و گروههای دست نشانده اش را در جنوب سوریه به طور خاص و در سرتاسر سوریه به طور عام هموار کند.

آقای نتانیاهو افزود: هفته پیش گفتگوهای مفصلی در این باره با رکس تیلرسون وزیرخارجه آمریکا و ولادیمیر پئوتین رئیس جمهوری روسیه داشتم. هردو گفتند با در نظر گرفتن موضع اسرائیل، خواستها ی این کشور را در نظر خواهند داشت.

نخست وزیر اسرائیل افزود: ما هم به سهم خود رویدادهای آن سوی مرزهایمان را زیر نظر داریم و بر خط های قرمز قویا تاکید داریم.

نتانیاهو این سه خط قرمز را مورد اشاره قرار داد:

  • - جلوگیری از مسلح شدن حزب الله از راه سوریه، به خصوص با سلاحهای دقیق
  • - جلوگیری از حضور و سازماندهی نیروهای حزب الله و ایران در پشت مرزهای اسرائیل
  • - به طور کلی جلوگیری از استقرار نظامی ایران در سوریه

اسرائیل در طول جنگ ۶ ساله داخلی سوریه بارها هدفهائی را در این کشور مورد حمله قرار داده است. حمله ها گاهی به هدفهائی در آن سوی مرزجولان با سوریه و گاهی ه محموله های سلاحی که ایران برای حزب اله لبنان می فرستاده، بوده است.

اسرائیل به ایران هشدار داده است از حضور نظامی در سوریه خودداری کند.

بنا به برآورد مقامات اسرائیلی، دست کم ۲۵هزارنیروی نظامی تحت فرماندهی ایران و از جمله بخشی ازنیروی قدس سپاه پاسداران در کنار نیروهای دولت بشار اسد، با مخالفان رئیس جمهوری سوریه می جنگند.

این نیروها شامل نیروهای سپاه پاسداران و همچنین شبه نظامیان عراقی، و شیعیان افغانستان و پاکستان می شوند.

ایران همچنین فعالیت های حزب الله لبنان در سوریه را هماهنگی می کند.

آغاز آتش بس سوریه

تنها یک روز بعد از ملاقات روسای جمهوری آمریکا و روسیه در حاشیه اجلاس گروه ۲۰، در جنوب غربی سوریه، یک توافق آتش به مرحله اجرا درآمده که از حمایت این دو کشور برخوردار است.

رویترز گزارش داد این آتش بس از ظهر ۱۸ تیر به وقت محلی آغاز شد و آرامش در منطقه حاکم شد.

آتش بس یکشنبه، تازه ترین تلاش محافل بین المللی برای رسیدن به پایانی صلح آمیز در جنگ داخلی شش ساله سوریه است.

در همین حال ، رسانه های وابسته به ارتش سوریه ویدئویی منتشر کرده اند که ظاهراً نبرد بین ارتش و گروه خودخواندۀ دولت اسلامی، یا داعش، را در یک منطقۀ روستایی در شرق شهر حُمص در مرکز سوریه در روز شنبه نشان می دهد.

به گزارش این رسانه ها، ارتش سوریه روز شنبه مواضع مظنون و افراد و تانکهای داعش را - که به سمت یک روستا پیشروی می کردند - بمباران کرده است.

نقشه ای از مناطقی که آتش بس روز یکشنبه در آنها برقرار شده است.
نقشه ای از مناطقی که آتش بس روز یکشنبه در آنها برقرار شده است.

این آتش بس بر اساس مذاکرات چند روز گذشته بین آمریکا، روسیه و اردن صورت گرفته که براساس آن در جنوب غربی سوریه منطقه عاری از خشونت ایجاد می شود.

روز شنبه هربرت ریموند مک‌مستر مشاور امنیت ملی رئیس‌جمهوری آمریکا این توافق را گام مهمی در روند مقابله با داعش و ایجاد صلح نامید.

او گفت آمریکا از این توافق دلگرم شده است.

روز جمعه هم رکس تیلرسون وزیر امور خارجه آمریکا گفته بود این توافق نشانه‌ای است که ثابت می‌کند آمریکا و روسیه در رابطه با سوریه می‌توانند با یکدیگر همکاری کنند.

مقام های دولت پرزیدنت ترامپ می گویند آمریکا به نابودی داعش و پایان نبرد در سوریه پایبند است.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG