لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۱ مرداد ۱۴۰۳ ایران ۲۳:۵۹

اولین نشست پرزیدنت ترامپ و پوتین: به آینده خوشبین هستیم


پرزیدنت دونالد ترامپ و ولادیمیر پوتین رئیس جمهوری روسیه در حاشیه اجلاس گروه بیست برای نخستین بار رسما دیدار کردند.

بنا به گزارش خبرگزاری آسوشیتدپرس، پس از ماه‌ها انتظار و با وجود تحقیقات در حال جریان در کنگره آمریکا مبنی بر دخالت احتمالی روسیه در انتخابات آمریکا، رؤسای جمهوری دو کشور برای نخستین بار روز جمعه شانزدهم تیر ماه در حاشیه اجلاس گروه بیست در آلمان رسما ملاقات کردند و به گفت‌وگو نشستند.

نخستین دیدار رودرروی این دو رهبر به مرکز توجه اجلاس بین المللی گروه بیست در شهر هامبورگ در آلمان تبدیل شده است.

بنا به نوشته آسوشیتدپرس، پرزیدنت ترامپ در آغاز نشست میان دو رهبر گفت؛ «ما از رویدادهای سازنده بسیاری که در پیش روی آمریکا و روسیه است استقبال می کنیم.»

پرزیدنت ترامپ همچنین نسبت به روند گفت‌وگوها با ولادیمیر پوتین رئیس جمهوری روسیه ابراز رضایت کرد و گفت این دیدار «به خوبی پیش می رود.»

به نوشته آسوشیتدپرس، ولادیمیر پوتین در نشست با پرزیدنت ترامپ گفت پیشتر بارها بواسطه مترجم با آقای ترامپ در تماسهای تلفنی به صحبت درباره «مسائل دوجانبه و بین المللی مهم» پرداخته است اما افزود ملاقاتی رو در رو در ایجاد «روابطی مثبت» اهمیت دارد.

دیدار روسای جمهوری دو کشور با حضور معاونین ریاست جمهوری و رکس تیلرسون و سرگئی لاوروف وزاری خارجه دو کشور صورت گرفت، که تنها در بخش مختصری از آن به خبرنگاران اجازه ورود به داخل سالن داده شد.

در ابتدا برنامه ریزی شده بود این دیدار حدود ۳۰ دقیقه طول بکشد، اما سخنگوی وزارت خارجه آمریکا گفت دیدار دو رئیس جمهوری دو ساعت و ۱۶ دقیقه به طول انجامید.

ملاقات دونالد ترامپ و ولادیمیر پوتین که نخستین دیدار رو در روی این دو رهبر پس از تحلیف ترامپ محسوب می شود در حالی صورت گرفت که تحقیقات بر سر دخالت احتمالی روسیه در روند انتخابات ریاست جمهوری سال گذشته از یکسو، و اتهامات مبنی بر رابطه تیم انتخاباتی ترامپ با عوامل روسیه از سوی دیگر همچنان در کنگره آمریکا جریان است.

نقش روسیه در انتخابات آمریکا

پرزیدنت ترامپ و آقای پوتین هیچکدام به جزئیات گفت‌وگوها اشاره نکردند. در پاسخ به سؤال خبرنگاران، ترامپ گفت به «امور متنوعی» پرداخته اند و پوتین نیز به خبرنگاران گفت «مسائل دوجانبه و مشکلات بین المللی» مرکز توجه دیدارشان بوده است.

ساعتی پس از انجام این دیدار، خبرگزاری آسوشیتدپرس از قول وزیر خارجه آمریکا نوشت، پرزیدنت ترامپ در دیدار با ولادیمیر پوتین درباره نگرانی‌های ایالات متحده از دخالت مسکو در انتخابات سال گذشته آمریکا صحبت کرده است.

رکس تیلرسون به خبرنگاران حاضر در محل برگزاری نشست گروه ۲۰ گفت، رئیس جمهوری روسیه هرگونه دخالت کشورش در انتخابات ریاست جمهوری آبان ۱۳۹۵ را رد کرده است. طرف روسی همچنین خواستار ارائه مدارکی که این دخالت را ثابت کند شده است.

جنگ سوریه و نقش اسد

وزیر خارجه ایالات متحده در پاسخ به این پرسش که آیا در مورد سوریه نیز صحبتی شده است یا خیر گفت، دولت پرزیدنت ترامپ نقش بلندمدتی برای خانواده اسد و رژیم اسد در رأس قدرت سوریه نمی‌بیند.

وی در ادامه افزود، این که بشار اسد چطور باید از قدرت کنار رود هنوز مشخص نیست، اما به عقیده او یک دوران انتقالی در سوریه برای جایگزینی رژیم اسد با حکومتی جدید خواهد بود.

آقای تیلرسون به موضع ولادیمیر پوتین در این زمینه اشاره نکرد و گفت مذاکرات در مجموع «بسیار سازنده» بود. روسیه، به همراه ایران، از دولت بشار اسد حمایت می‌کند؛ اما واشنگتن و متحدان آن از مخالفان میانه رو او حمایت می‌کنند.

در همین حال خبرگزاری رویترز به نقل از خبرگزاری دولتی اردن پس از این دیدار گزارش داد ایالات متحده، روسیه و اردن بطور مشترک اعلام کرده اند که آتش بس در جنوب غربی سوریه از روز یکشنبه، نهم ژوئیه (هجدهم تیر ماه) برقرار خواهد شد.

اختلاف «تاکتیکی» در مورد کره شمالی

وزیر خارجه آمریکا گفت موضوع تهدید موشکی و هسته‌ای کره شمالی و این که چطور باید با آن برخورد شود نیز یکی دیگر از موضوعات مورد بحث رؤسای جمهوری ایالات متحده و روسیه در دیدار امروز بود.

به گفته رکس تیلرسون دیدگاه روس‌ها در این زمینه «اندکی با دیدگاه ما تفاوت دارد ... با این حال هدف نهایی مسکو بازتاب دهنده همانی است که ایالات متحده می‌خواهد: عاری بودن شبه جزیره کره از تسلیحات هسته‌ای.»

وی اضافه کرد، اختلافات مسکو و واشنگتن در مورد بحران کره شمالی، نحوه برخورد و «تاکتیک‌های رسیدن به این هدفم است. وزیر خارجه آمریکا توضیح بیشتری در مورد تفاوت‌های تاکتیکی دو طرف ارائه نکرد.

رکس تیلرسون همچنین گفت به رغم توئیت اخیر رئیس جمهوری در انتقاد از کم‌کاری چین برای استفاده ازنفوذ خود بر پیونگ یانگ، پرزدینت ترامپ همچنان به ایفای نقش کمک کننده پکن برای مهار کره شمالی امیدوار است.

به گزارش خبرگزاری آسوشیتدپرس، پرزیدنت ترامپ در بخشی از گفت‌وگو با ولادیمیر پوتین به خبرنگاران گفت ملاقات با پوتین برایش «مایه افتحار» است و افزود پیشتر با پوتین «مذاکرات بسیار سازنده ای» داشته است.

این خبرگزاری همچنین به نقل از کرملین نوشت، پرزیدنت ترامپ و ولادیمیر پوتین جمعه صبح و پیش از آغاز نخستین جلسه روز جمعه اجلاس جی ۲۰ با یکدیگر دست داده و مبادله لفظی مختصری داشته اند. به گفته دیمیتری پسکوف، سخنگوی کرملین، آقای پوتین نیز از ملاقات با پرزیدنت ترامپ استقبال کرده است.

ولادیمیر پوتین نیز در خاتمه دیدار با پرزیدنت ترامپ بواسطه مترجم خطاب به او گفت «از دیدار نزدیک با شما خوشحالم.»

به گزارش خبرگزاری رویترز، پرزیدنت ترامپ پیشتر گفته بود خواستار یافتن راهکارهایی برای همکاری با پوتین است، هدفی که دستیابی به آن در سایه اختلافات سیاسی میان روسیه و آمریکا بر سر اوکراین و سوریه پیچیده تر شده است.

به گفته رویترز، دونالد ترامپ روز جمعه شانزدهم تیر ماه در توئیتر خود نوشت از ملاقات با رهبران کشورهای جهان، از جمله ملاقات با ولادیمیر پوتین استقبال می کند و گفت «کشورم را به خوبی نمایندگی خواهم کرد و برای اهداف آن خواهم جنگید.»

به نوشته رویترز، برخی سیاستمداران آمریکایی از این نگرانند که پرزیدنت ترامپ که در حوزه سیاست نوکار بوده و تیمش هنوز سیاست مشخصی در قبال روسیه اتخاذ نکرده، آمادگی لازم را برای ملاقاتی رو در رو با پوتین نداشته باشد، رهبری که تا کنون با دو رئیس جمهوری آمریکا و همچنین سران بسیاری از کشورهای دیگر مبادله سیاسی داشته است.

ادم شیف، عضو دموکرات مجلس نمایندگان آمریکا، می گوید آنچه کرملین آرزویش را دارد این است که رئیس جمهوری آمریکا را به یک دست دادن، لبخند، و ابراز خوشحالی مختصر از این ملاقات راضی ببیند.

از سوی دیگر، موضع پرزیدنت ترامپ در قبال روسیه طی سخنانش در ورشو موجب ستایش لیندسی گراهام، سناتور جمهوریخواه کنگره شده است. پرزیدنت ترامپ طی این سخنرانی از روسیه خواست تا اقدامات «بی ثبات کننده» در منطقه را متوقف کرده و از حمایت خود از دولت‌های ایران و سوریه دست بردارد. سناتور گراهام خطابه آقای ترامپ را «آغازی خوب» برای یک هفته گفتگوها بر سر سیاست خارجی آمریکا خواند.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG