لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۲۵ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۱۹:۵۵

مقام سازمان ملل: نشست ژنو درباره نقشه صلح سوریه و قانون اساسی برگزار می شود


رمزی رمزی، معاون فرستاده ویژه سازمان ملل متحد برای سوریه، از توافق روسیه و آمریکا برای آتش بس در جنوب غربی سوریه استقبال کرد و آن را گامی در جهت درست خواند.

آقای رمزی که برای ملاقات با مقام‌های سوری به دمشق سفر کرده است روز شنبه ۱۷ تیر اعلام کرد که نقطه توجه در ملاقات‌های او، پیرامون جلسه پیش رو در ژنو بود.

او گفت: «ما در صحبت با دولت سوریه بار دیگر تأیید کردیم که به چهار مجموعه نگاه خواهیم کرد و به مشورت‌های فنی پیرامون مسائل قانونی و مسائل قانون اساسی مربوط به روند سیاسی ادامه خواهیم داد. دولت سوریه از این، استقبال بسیار خوبی کرد.»

معاون فرستاده ویژه سازمان ملل در سوریه اضافه کرد: «بخشی از ملاقات پیش رو مربوط به نقشۀ صلحی خواهد بود که از سوی استفان دی میستورا، فرستادۀ ویژۀ سازمان ملل متّحد برای سوریه تهیه شده و بخش دیگر بحث پیرامون مسائل قانونی و مسائل قانون اساسی خواهد بود. البته یک تحول پس از نشست آستانه وجود دارد و آن اینکه دیروز اعلام شد یک منطقۀ کاهش مناقشه در جنوب سوریه ایجاد میشود.

او قرار است روز دوشنبه در نشست صلحی که با میانجی گری سازمان ملل در ژنو برگزار می‌شود، شرکت کند. به گفته مقامات آمریکایی، آتش بس در جنوب غربی سوریه از ظهر روز یکشنبه به وقت دمشق اجرا می‌‌شود.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG