لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۳ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۲۲:۰۹

نخست وزیر عراق:‌ موصل آزاد شد


نخست وزیر عراق می گوید: عملیات آزادسازی موصل پس از ۹ ماه مبارزه مرگبار با پیکارجویان داعش و با پیروزی نیروهای عراقی در این مبارزه به پایان رسید.

بنا به گزارش خبرگزاری رویترز، دفتر حیدر العبادی، نخست وزیر عراق، روز یکشنبه ۱۸ تیرماه اعلام کرد عراق در مبارزه علیه داعش در شهر موصل پیروز شده است.

بنا به بیانیه منتشر شده از سوی دفتر نخست وزیر عراق «حیدر العبادی، نخست وزیر و فرمانده کل نیروهای مسلح عراق، وارد شهر آزاد شده موصل شد و به سربازان شجاع و مردم عراق به خاطر این پیروزی بزرگ تبریک گفت.»

به گزارش رویترز، پیکارجویان داعش در روزهای اخیر گفته بودند تا مرگ به مبارزه ادامه خواهند داد اما به گفته ژنرال یحیی رسول، سخنگوی ارتش عراق، ۳۰ پیکارجوی داعش در حالی کشته شدند که با پریدن به داخل رودخانه دجله قصد فرار داشتند.

در نبرد موصل بخش های وسیعی از شهر به ویرانی کشیده و طی آن هزاران غیرنظامی کشته و حدود یک میلیون نفر نیز آواره شده اند.

عملیات گسترده آزادسازی موصل ۲۶ مهر ۱۳۹۵ آغاز شد. رود دجله شهر موصل را به دو نیم تقسیم کرده و نیروهای عراقی اواخر دی ماه شرق آن را از کنترل داعش خارج کردند. عملیات آزادسازی مناطق غربی نیز از اوایل اسفند ماه آغاز شد.

موصل، دومین شهر بزرگ عراق پس از بغداد، تابستان ۱۳۹۳ و در نخستین روزهای تحرکات همزمان داعش در عراق و سوریه، به اشغال این گروه در آمد و از آن، مانند رقه در سوریه، به عنوان مرکز خلافت خودخوانده این گروه اسلامگرای افراطی در عراق یاد می‌شود.

بخش قدیمی موصل یا «موصل قدیمه» آخرین سنگرگاه داعش بود و بازپس گیری آن به معنای پایان عملیات هشت ماهه آزادسازی موصل محسوب می شد.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG