لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۴ تیر ۱۴۰۳ ایران ۲۳:۱۸

ایرنا: داعش عضو اسیر شده حزب الله لبنان در سوریه را آزاد کرد


به گزارش ایرنا، احمد معتوق که مدت‌ها در اسارت داعش در سوریه بود، چهارشنبه شب در دیرالزور تحویل شبه نظامیان شیعه حزب الله شد.
به گزارش ایرنا، احمد معتوق که مدت‌ها در اسارت داعش در سوریه بود، چهارشنبه شب در دیرالزور تحویل شبه نظامیان شیعه حزب الله شد.

خبرگزاری دولتی ایران روز جمعه، به نقل از منابع نزدیک به حزب الله لبنان، از آزادی یکی از جنگجویان آن گروه شبه نظامی شیعه مورد حمایت تهران که در اسارت پیکارجویان افراطی داعش بود خبر داد.

به گزارش ایرنا، «احمد معتوق» که مدت‌ها در اسارت داعش در سوریه بود چهارشنبه شب و در راستای توافق اوایل شهریور حزب الله و داعش بر سر مناطق نزدیک مرزهای سوریه و لبنان، آزاد شده است.

داعش احمد معتوق را در روستای «الشوله» نزدیک شهر المیادین در استان دیرالزور به حزب الله تحویل داده است.

طبق توافق همچنین، در ازای انتقال پیکارجویان داعش و خانواده‌های آنها از مرز لبنان به دیرالزور در شرق سوریه، اجساد سه تن از کشته شدگان حزب الله و سپاه پاسداران ایران تحویل این شبه نظامیان شده اند.

پیکارجویان داعش و خانواده‌های آنها روز ششم شهریور و در حالی که توسط ارتش سوریه اسکورت می‌شدند، خروج از مناطق مرزی سوریه و لبنان و حرکت به سمت دیرالزور در نزدیکی مرزهای عراق را آغاز کردند.

توافق برای انتقال داعشی‌ها به دیرالروز با انتقاد شدید دولت عراق و ائتلاف بین المللی به رهبری آمریکا روبرو شد و نیروهای ائتلاف با انجام حملات هوایی در مسیر حرکت آنها تلاش کردند مانع انجام آن شوند.

با این حال، از آنجا که در کاروان حامل پیکارجویان داعش خانواده‌های آنها، از جمله زنان و کودکان، نیز حضور داشتند، ایالات متحده از هدف قرار دادن مستقیم آنها پرهیز کرد و انتقال آنها در نهایت انجام شد.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG