لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۲۸ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۷:۲۳

حمله ائتلاف به رهبری آمریکا به کاروان داعش در حال ترک مرز لبنان و سوریه


یکی از پیکارجویان گروه داعش در اتوبوس در حال انتقال از منطقه القلمون واقع در مرز مشترک با لبنان به شرق سوریه - ۸ شهریور ۱۳۹۶
یکی از پیکارجویان گروه داعش در اتوبوس در حال انتقال از منطقه القلمون واقع در مرز مشترک با لبنان به شرق سوریه - ۸ شهریور ۱۳۹۶

ائتلاف بین المللی به رهبری آمریکا روز چهارشنبه اعلام کرد جهت اخلال در روند انتقال پیکارجویان داعش از مرز لبنان به شرق سوریه و نزدیک مرز عراق، بدون آن که کاروان حامل آنها را هدف بگیرد، اقدام به حملات هوایی کرده است.

کاروان پیکارجویان داعش و خانواده‌های آنها، پس از یک هفته نبرد سنگین، روز دوشنبه و در حالی که توسط نیروهای ارتش سوریه اسکورت می‌شدند، خروج از مناطق مرزی بین سوریه و لبنان و حرکت به سمت دیرالزور را آغاز کردند.

این برای نخستین بار است که گروه «دولت اسلامی» یا داعش برای ترک اجباری مناطق تحت تصرف خود در سوریه توافقی می‌کند و برای دمشق و حزب الله لبنان، که هر دو مورد حمایت ایران هستند، یک موفقیت محسوب می‌شود.

به گزارش خبرگزاری آسوشیتدپرس به نقل از سرهنگ رایان دیلان از سخنگویان ائتلاف به رهبری آمریکا، جنگنده‌های ائتلاف با بمباران یک پل کوچک و ایجام مانع در مسیر حرکت کاروان داعشی‌ها، در پیشروی آنها به مقصد وقفه انداختند.

مقام‌های ایالات متحده و عراقی از توافق اخیر ارتش سوریه و شبه نظامیان شیعه حزب الله با داعش برای انتقال صدها پیکارجو به مناطق تحت کنترل آن گروه افراطی در شرق سوریه و نزدیک مرزهای متشرک با عراق انتقاده کرده‌اند.

حسن نصرالله رهبر حزب الله روز چهارشنبه در واکنش گفت، توافقی که با مذاکره با داعش حاصل شد، «تنها راه» برای حل مسئله «ملی و انسانی» سربازان لبنانی است که سه سال پیش به اسارت داعش در آمده و بعدا کشته شدند.

آسوشیتدپرس به نقل از یک مقام آمریکایی – که اجازه صحبت درباره جزئیات مسائل نظامی را ندارد و از این رو خواسته است هویتش محفوظ بماند – نوشت، ایالات متحده توانایی هدف قرار دادن کاروان پیکارجویان داعش را دارد.

به گفته او، هر چند گفته می‌شود که شبه نظامیان حزب الله لبنان کاروان داعشی ها را در مسیر اسکورت می‌کنند، اما همراهی زنان و کودکان عضو خانواده های داعش و نیز سربازان ارتش سوریه با این کاروان، ریسک حمله مستقیم را بالا می برد.

با این حال ائتلاف بین المللی به رهبری ایالات متحده – که علیه گروه داعش در عراق و سوریه در حال جنگ است – پیشتر در بیانیه‌ای اعلام کرده است توافق بحث برانگیز داعش و حزب الله، برای ائتلاف الزام آور نخواهد بود.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG