لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۲۸ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۰۸:۲۱

خروج پیکارجویان داعش از مناطق مرزی سوریه و لبنان آغاز شد


موضعگیری ارتش لبنان علیه پیکارجویان افراطی گروه داعش در امتداد مرزهای مشترک با سوریه - آرشیو
موضعگیری ارتش لبنان علیه پیکارجویان افراطی گروه داعش در امتداد مرزهای مشترک با سوریه - آرشیو

کاروان پیکارجویان داعش و اعضای خانواده‌های آنها، پس از یک هفته نبرد سنگین، روز دوشنبه و در حالی که توسط نیروهای ارتش سوریه اسکورت می‌شدند، خروج از مناطق مرزی لبنان و سوریه و حرکت به سمت شرق سوریه را آغاز کردند.

به گزارش خبرگزاری رویترز، تلویزیون دولتی سوریه تصاویری را از کاروان آمبولانس‌ها و اتوبوس‌هایی که به آهستگی در بیابان‌های خشک امتداد مرز در حرکت بودند نشان داد و این به معنای پایان حضور پیکارجویان سنی در آن منطقه است.

این برای نخستین بار است که گروه «دولت اسلامی» یا داعش برای ترک اجباری مناطق تحت تصرف خود در سوریه توافق می‌کند و موفقیتی بزرگ برای دمشق و شبه نظامیان حزب الله لبنان محسوب می‌شود، که هر دو مورد حمایت ایران هستند.

با تخلیه پیکارجویان داعش از ارتفاعات قلمون غربی و انتقال آنها به دیرالزور در شرق سوریه، مناطق مرزی لبنان و سوریه بطور کامل از وجود عوامل این گروه اسلامگرای افراطی پاک می‌شود.

گروه شبه نظامیان شیعه حزب الله با حضور مستقیم در جنگ داخلی سوریه، که هفتمین سال خود را سپری می‌کند، از دولت بشار اسد حمایت کرده‌اند.

در همین حال، عباس ابراهیم یک ژنرال امنیتی لبنان گفت، «ما چانه زنی نکردیم. در موقعیت پیروز قرار داریم و این ما هستیم که شرایط را تعیین می‌کنیم.» ارتش لبنان می‌گوید حملات هوایی علیه داعش با هماهنگی حزب الله یا ارتش سوریه نبوده است.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG