لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۲۸ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۲۰:۵۸

به رغم تهدید ائتلاف به رهبری آمریکا: انتقال داعشی‌ها به شرق سوریه ادامه می‌یابد


تصویری که ارتش سوریه از پیکارجویان داعش و خانواده آنها در اتوبوس برای انتقال به شرق سوریه منتشر کرده است.
تصویری که ارتش سوریه از پیکارجویان داعش و خانواده آنها در اتوبوس برای انتقال به شرق سوریه منتشر کرده است.

یک روز پس از حمله هوایی آمریکا برای اخلال در روند انتقال کاروان پیکارجویان گروه داعش به شرق سوریه، فرماندهی ائتلاف نظامی حامی دولت سوریه روز پنجشنبه اعلام کرد این کاروان به حرکت خود از منطقه السخنه به سمت دیرالزور ادامه خواهد داد.

به دنبال توافق حزب الله لبنان و ارتش سوریه با داعش، پیکارجویان آن گروه افراطی و خانواده‌های آنها روز دوشنبه و در حالی که توسط ارتش سوریه اسکورت می‌شدند، خروج از مناطق مرزی سوریه و لبنان و حرکت به سمت دیرالزور نزدیک عراق را آغاز کردند.

مقام‌های ایالات متحده و عراقی از این توافق انتقاده کرده‌اند و ائتلاف بین المللی به رهبری آمریکا روز چهارشنبه اعلام کرد جهت اخلال در روند انتقال داعشی‌ها، بدون آن که کاروان را هدف بگیرد، اقدام به حملات هوایی و ایجاد مانع در مسیر آنها کرده است.

خبرگزاری رویترز روز پنجشنبه به نقل از فرماندهی ائتلاف نظامی حامی دولت سوریه نوشت، محلی که کاروان داعش با عبور از آن مسیر حرکت خود به سمت دیرالزور را از سر خواهد گرفت، از الحمیمه در جنوب شرق به السخنه در شمال آن تغییر کرده است.

به نوشته رویترز رایان دیلان سخنگوی ائتلاف به رهبری آمریکا نیز در گفت‌وگوی تلفنی با این خبرگزاری با بیان این که ما روند انتقال را به دقت زیر نظر داریم، گفت نیروهای ائتلاف ممکن است بار دیگر اقدام به حمله هوایی در مسیر حرکت کاوران داعش بکند.

ائتلاف بین المللی نظامی که علیه داعش در عراق و سوریه می‌جنگد، پیشتر در بیانیه‌ای اعلام کرده بود که توافق بحث برانگیز شبه نظامیان شیعه حزب الله و ارتش سوریه – که مورد حمایت ایران هستند – با گروه داعش، برای این ائتلاف الزام آور نخواهد بود.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG