لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۲۹ تیر ۱۴۰۳ ایران ۰۶:۴۹

ارتش سوریه برای «حمایت از مذاکرات آستانه» آتس بس موقت اعلام کرد


در آستانه برگزاری دور بعدی مذاکرات سیاسی سوریه در قزاقستان، ارتش سوریه روز دوشنبه اعلام کرد عملیات خود را در مناطق جنوبی به صورت موقت متوقف می‌کند.

به گزارش خبرگزاری آسوشیتدپرس، ارتش سوریه این موضوع را پس از آن که گروه‌های شورشی فعال در جنوب آن کشور گفتند در مذاکرات آستانه شرکت نمی‌کنند، اعلام کرد.

نمایندگان دولت و شورشیان سوریه تا کنون چهار بار در شهر آستانه پایتخت قزاقستان با یکدیگر مذاکره کرده‌اند؛ مذاکراتی که با ابتکار و میانجیگری روسیه، ترکیه و ایران انجام شد.

شورشیان سوری با این استدلال که نیروهای دولت بشار اسد رئیس جمهوری سوریه به آتش بس مورد توافق در مذاکرات قبلی پایبند نبوده، در دور بعدی مذاکرات شرکت نمی‌کنند.

در بیانیه ارتش سوریه که از تلویزیون دولتی آن کشور پخش شد گفته شده است این توقف موقت عملیات نظامی، جهت حمایت از مذاکرات آستانه تا ۶ ژوئیه (۱۵ تیر ماه) ادامه دارد.

این مذاکرات قرار است از روز سه شنبه چهارم ژوئیه (سیزدهم تیر ماه) آغاز شود.

گفت‌وگوهای سیاسی آستانه به موازات مذاکرات صلح سوریه به میزبانی سازمان ملل متحد در شهر ژنو سوئیس برگزار شده است و دبیرکل سازمان ملل نیز از آن حمایت کرده است.

با این حال، هیچکدام از این گفت‌وگوها و تلاش‌های دیپلماتیک بین المللی به هدف اصلی خود، یعنی پایان جنگ داخلی سوریه که هفتمین سال خود را سپری می‌کند، نرسیده‌اند.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG