لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۳۰ تیر ۱۴۰۳ ایران ۱۹:۳۸

گروه مخالف دولت سوریه حضور در مذاکرات آستانه را تعلیق کرد


عکس آرشیوی از دور دوم مذاکرات صلح سوریه در شهر آستانه پایتخت قزاقستان - ۱۶ فوریه ۲۰۱۷
عکس آرشیوی از دور دوم مذاکرات صلح سوریه در شهر آستانه پایتخت قزاقستان - ۱۶ فوریه ۲۰۱۷

یک گروه مسلح مخالف دمشق حضور خود در مذاکرات صلح سوریه که روز چهارشنبه در شهر آستانه پایتخت قزاقستان از سر گرفته شده است را تعلیق کرده و خواستار توقف بمباران مناطق تحت کنترل خود توسط نیروهای دولت بشار اسد رئیس جمهوری سوریه شده است.

خبرگزاری رویترز به نقل از یک منبع نزدیک به مذاکرات نوشت، با این وجود نمایندگان ائتلاف ملی سوریه هنوز محل مذاکرات را ترک نکرده و یک مقام ارشد وزارت خارجه قزاقستان نیز به خبرنگاران گفته است انتظار می‌رود آنها روز پنجشنبه به مذاکرات بپیوندند.

چهارمین دور گفت‌وگوهای بین نمایندگان دولت و مخالفان سوریه قرار بود امروز در آستانه آغاز شود. این مذاکرات از ماه ژانویه و با میانجیگری روسیه و ایران به عنوان حامیان بشار اسد رئیس دولت حاکم بر دمشق، و ترکیه از حامیان اپوزیسیون سوریه آغاز شد.

کاخ سفید روز سه شنبه و به دنبال گفت‌وگوی تلفنی دونالد ترامپ ترامپ رئیس جمهوری ایالات متحده و ولادیمیر پوتین همتای روس او اعلام کرد واشنگتن نمایندهای را برای حضور در این مذاکرات دو روزه به قزاقستان اعزام خواهد کرد.

بنا بر اعلام وزارت خارجه آمریکا، استوارت جونز مدیر دفتر امور خاور نزدیک آن وزارخانه به عنوان ناظر در این گفت‌وگوها شرکت می‌کند؛ تصمیمی که به نوشته این رویترز نشانه جدی‌تر گرفته شدن این مذاکرات از سوی واشنگتن است.

http://gdb.voanews.com/504DC5E1-F75B-4FFC-B4D1-9C2ABE3A6DD5.gif

XS
SM
MD
LG