لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۲۷ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۰۶:۰۶

نماینده دولت سوریه در مذاکرات صلح وارد ژنو شد


بشار جعفری رئیس هیئت نمایندگی دولت سوریه روز شنبه برای شرکت در مذاکرات صلح وارد ژنو شد. پنجمین دور گفتگوهای صلح سوریه در ژنو آغاز شده است و یکی از اهداف سفر بشار جعفری به آن شهر گفتگوی دو جانبه با استفن دی میستورا، فرستاده ویژه سازمان ملل متحد به دمشق است.

در همین حال، ارتش سوریه و متحدان آن طی نبرد سختی با مخالفان مسلح در تلاش هستند تا مواضع از دست رفته در اطراف شهر حما در مرکز آن کشور را باز پس گیرند.

با وجود ادامه درگیری ها در سوریه، به ویژه در شمال شهر حما، آقای دی میستورا نسبت به ادامه مذاکرات صلح سوریه اظهار خوشبینی کرد.

چهار روز پیش، مخالفان مسلح بشار اسد با حمله ای غافلگیرانه دستکم یازده دهکده در شمال شهر حما در مرکز سوریه را تصرف کردند.

این بزرگترین و موثر ترین حمله مخالفان مسلح اسد در چند ماه اخیر بوده است و گروه های جهادی به صورت پیشآهنگ این واحد ها عمل می کردند.

هیئت مذاکره کننده دمشق از ابتدا گفته بود مهمترین اولویت گفتگوهای صلح ژنو مبارزه با تروریسم است. این هیئت در اثبات صحت ادعای خود به تحرکات مخالفان مسلح اسد در اطراف حما و در شهر دمشق اشاره کرد.

مذاکرات صلح سوریه که در عین ادامه درگیری ها در آن کشور انجام می شود، بر اساس قطعنامه ۲۲۵۴ شورای امنیت پیش می رود که هدف از آن «دستیابی به نهادی انتقالی، تنظیم جدول زمانی نگارش قانون اساسی جدید، و برگزاری انتخابات در سوریه» است.

http://gdb.voanews.com/504DC5E1-F75B-4FFC-B4D1-9C2ABE3A6DD5.gif

XS
SM
MD
LG