لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۳ تیر ۱۴۰۳ ایران ۰۸:۵۰

جنگ داخلی سوریه شش ساله شد؛ مخالفان مسلح اسد در حال ترک حمص


در سوریه، نيروهای مخالف بشار اسد رئیس جمهوری آن کشور به موجب توافقنامه ای که با حمايت و پشتيبانی روسيه امضا کرده اند، از صبح روز شنبه در حال خروج از «ال وائر»، آخرين محلۀ در کنترل خود در شهر حمص بودند.

خروج نیروهای مخالف اسد در حالی انجام می گيرد که برخی از چهره های فعال مخالف آقای اسد در انتقاد از اين توافقنامه می گويند، تنها هدف آن آواره کردن ۱۲ هزار نفر، از جمله شبه نظاميان مخالف اسد است.

مقامات می گویند ساکنان محله و مخالفان بشار اسد و خانواده های آنها را با اتوبوس به جرابلس، می برند که شهری در شمال و در مرز مشترک ميان سوريه و ترکيه است.

اين حرکت براساس توافقنامه ای انجام می گيرد که هفته پيش با تأييد و حمايت روسيه به امضا رسيد، اما برخی از چهره های سرشناس مخالف بشار اسد با آن موافق نيستند. آنها معتقدند، اين اقدام به آواره شدن بسیاری از ساکنان محله منجر خواهد شد که تعداد آنها با درنظر گرفتن ۲۵۰۰ نفر از مخالفان بشار اسد ۱۲ هزار نفر اعلام شده است.

استفان دميستورا، فرستادۀ ويژۀ سازمان ملل متحد در سوريه، در آستانه ششمين سالگرد جنگ داخلی سوريه، دیروز در عربستان سعودی با رياض حجاب، مذاکره کنندۀ اصلی اپوزيسيون سوريه ديدار و گفت و گو کرد.

آقای دميستورا که در طول مأموريت خود به عنوان ميانجی همواره سعی کرده دو طرف را به رسيدن به يک توافق سياسی ترغیب کند، پس از شکست آخرين دور مذاکرات صلح در روز ۱۳ اسفند اين بار سعی دارد آنها را برای گفت و گوهای عميق تر، روز ۳ فروردين برسر ميز مذاکره بنشاند.

جنگ سوریه در شش سال اخير جان صدها هزار نفر از شهروندان سوريه را گرفته، بيش از ۵ ميليون نفر را آوارۀ کشورهای ديگر کرده، و طبق آخرين آمار هم اکنون هنوز بیش از ۱۳ ميليون نفر نیز در داخل سوريه نياز فوری به کمک های انسانی دارند.

http://gdb.voanews.com/504DC5E1-F75B-4FFC-B4D1-9C2ABE3A6DD5.gif

XS
SM
MD
LG